Rodičovské dilema: Nechat vybrečet dítě?
Nechat ho každý den několik minut brečet, aby se naučilo usínat samo, nebo mu asistovat tak dlouho, dokud to nezvládne přirozeně? Vědci zjišťovali, zda vašemu dítěti může nějak uškodit, když ho necháte vybrečet.
Zná to prakticky každý rodič. Váš potomek sabotuje spánek, neumí sám usínat a uspávání je rodinné martyrium. Jedna z nejpopulárnějších a zároveň nejkontroverznějších metod radí, abyste vzdorující dítě nechali vybrečet a každý den tuto dobu zvyšovali. Příznivci této metody přísahají na její účinek a tvrdí, že s její pomocí lze dítě naučit samostatně usínat během několika dní. Její odpůrci zase mluví o nelidském přístupu a psychické újmě, kterou tím dětem způsobíte. Jak se ale k tomuto problému staví odborníci?
Nová studie, zveřejněná před několika dny, prokázala, že neexistuje žádný rozdíl v chování, ani mentalitě dětí, které rodiče nechávají vybrečet, a těmi, kteří touto metodou neprošly.
Bezpečná technika
Jde o dva nesmiřitelné tábory rodičů, z nichž jedni tvrdí, že by dítě nikdy plakat v noci nenechali: "Považuji to za týrání dětí. Malé dítě přece potřebuje vědět, že jsou tady jeho rodiče pro něj, kdykoli je potřebuje. Nechápu, proč bych měla nechat svou dvouletou dcerku plakat jen proto, že neumí sama usnout," rozčiluje se osmadvacetiletá Ilona. Na druhé straně potom stojí zastánci této metody, kteří argumentují tím, že pár minut pláče dětem rozhodně nijak ublížit nemůže: "Naprosto nesdílím současný kult dítěte a nemyslím si, že pokud má dítě jistá pravidla a vedu ho k jejich dodržování, znamená to, že strádá, nebo že ho nemám ráda. Metodu vyplakání se jsem praktikovala s úspěchem na obou svých synech a nevšimla jsem si, že by je to nějak poznamenalo. Naopak se naučili usínat sami, když se například uprostřed noci na pár minut vzbudili a nemusela jsem k nim desetkrát za noc vstávat," obhajuje se pětatřicetiletá Tereza.
A nová studie, která byla publikovaná v magazínu Pediatrics dává za pravdu Tereze. Vědci totiž zjistili, že dětskou psychiku skutečně nijak nepoznamená, když rodiče nechají děti pár minut vybrečet v zájmu toho, aby se naučily usínat samy. Výzkumu se zúčastnilo 225 dětí ve věku od sedmi měsíců do šesti let. Byly rozděleny do svou skupin, z nichž na jednu rodiče uplatňovali metodu "vybrečení" (první noc nechají rodiče své dítě brečet minutu, než přijdou a utěší ho, druhou noc už jsou to dvě minuty a tak dále) a na druhou skupinu tato metoda uplatňována nebyla.
Ukázalo se, že ve skupině, která nechávala děti vyplakat, spaly děti lépe, matky měly méně depresivních stavů a méně emočních problémů. Autoři výzkumu se také zaměřili na chování i psychiku dětí, které nechávali rodiče vyplakat. Ukázalo se, že mezi nimi a dětmi z kontrolní skupiny nebyl v tomto ohledu vůbec žádný rozdíl. Vědci proto upozorňují, že tato technika je zcela bezpečná a klidně za její pomoci můžete naučit své děti usínat, aniž byste jakýmkoli způsobem ohrožovali jejich zdraví nebo psychiku.
Kolik spánku potřebují děti?
První pomoc pro rodiče: Naučte spát dítě samo
Spíte v posteli s batoletem: Máte mít pocity viny?
Nespavé dítě: Tipy pro klidnější noc