Menu
Úvod  ›   › 

Rodičovský rozpočet: Tipy, které vám ušetří peníze

Děti, respektive jejich výchova a zajištění, jsou drahé. Také máte pocit, že od té doby, co jste se stali rodiči, protékají vám peníze mezi prsty? Potom se vám budou hodit následující tipy.

Samozřejmě, že je milujete a dali byste za ně všechny peníze, ale to nic nemění na tom, že děti (respektive jejich zabezpečení a zajištění) nejsou nijak levnou záležitostí. Zejména proto, že se jim přirozeně snažíte dát to nejlepší a věnovat jim maximum. Pokud nepatříte k těm šťastlivcům, kteří nemusí počítat, možná využijete následující tipy, jak ušetřit, aniž by vaše děti trpěly:

Mimořádné aktivity

Začalo jezdit na kole a sotva jste pořídili vybavení, už ho zajímá mnohem víc hokej a to ještě jedním okem pošilhává po závodním plavání. Faktem je, že dětské zájmy a koníčky se vyvíjejí a mění mnohem rychleji než u dospělých. A to samozřejmě stojí spoustu peněz. Je pochopitelné, že nehodláte upírat dětem sportování nebo koníčky, nicméně zvládnout financování několika kurzů, kroužků a aktivit hned několika dětem udělá do každého rodinného rozpočtu citelnou díru. Nekupujte nové sportovní vybavení, když zatím ještě nevíte, jestli a jak dlouho bude vašeho potomka ten který sport bavit. Poptejte se po kamarádech a kolezích, jestli jim doma nezbylo vybavení, které byste mohli odkoupit. Prozkoumejte nabídku internetových bazarů i inzertních webů, kde můžete dostat sportovní vybavení za pár korun. Stejně tak se nezbavujte vybavení po prvním dítěti (respektive půjčujte, ale neprodávejte), je pravděpodobné, že jej budete moci později využít pro další dítě, nebo alespoň směnit s někým za vybavení pro sport, který je aktuálně v kurzu.

Boty

Znají to důvěrně všichni rodiče. Ještě ráno vašemu dítěti boty skvěle sedí a v poledne už si stěžuje, že ho tlačí na palcích. Dětské boty jsou pravidelnou položkou v rodinném rozpočtu a nedá se s tím bohužel vůbec nic dělat. Zatímco oblečení bez problémů můžete koupit z druhé ruky, nebo v levném obchodě a vůbec nic se nestane (kromě pošramoceného ega vašeho teenagera), o botách nic takového neplatí. Boty z druhé ruky, ale dokonce ani poděděné po sourozencích byste svému potomkovi nikdy obouvat neměli. Každý člověk je totiž sešlapává svým specifickým způsobem a spolu s obnošenými botami předáváte svému dítěti i určitou deformaci chodidla. Raději vyzkoušejte dítěti boty v kvalitním obchodě, abyste si byli jisti, že mu dobře padnou a poté po nich zapátrejte na internetu. V eshopech se obvykle dají tyto modely sehnat výrazně levněji než v kamenných obchodech.

Extra položky

Neexistuje dítě, které by na vás nezkoušelo vyškemrat nějakou novou drobnost, kdykoli vkročíte do obchodu. Je úplně jedno, jestli to skutečně chce, nebo potřebuje, důležité je, že jde o novou věc a vy si připadáte jako necita s kamenným srdcem, když mu to odpíráte. Zůstaňte ale pevní a stále dítěti klidně opakujte, že nemáte tolik peněz, abyste mu mohli koupit například novou hračku. Nicméně mu nabídněte, že se doma můžete pokusit společně vyrobit něco nového, s čím by si mohlo hrát. Je úplně jedno, co to ve finále bude (klidně můžete udělat z novin papírové čepice a bojovat proti sobě klacky, coby měči). Důležité je, že vaše dítě bude mít pocit, že má něco nového, zabaví se a vás to nebude stát ani korunu.

Výměnný obchod

Dejte se dohromady s ostatními spřátelenými rodiči a jednou do roka zorganizujte setkání, na které všichni přinesou věci (oblečení, sportovní vybavení, hračky, knihy...), které už jejich děti nepotřebují, nepoužívají, nebo jsou jim malé. Prodají je následně za symbolickou cenu, nebo si je s nimi vzájemně vyměníte. Oproti klasickému bazaru nebo second handu budete mít výhodu v tom, že budete znát původního majitele věci a budete si moci být jistí, že vám ji neprodává s žádnými skrytými vadami.

Svačinové krabičky

I když je evidentní, že by se všechny děti nejraději stravovaly v automatech na sladkosti, dejte si tu práci a připravte svému potomkovi každý den doma vyrobenou svačinu. Kromě toho, že tak budete mít dohled nad složením jeho jídelníčku, také ušetříte významné částky.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Peníze