Menu
Úvod  › 

S alkoholem na sjezdovku, aneb mýty o zimě

Když budete chodit ven s mokrými vlasy, nastydnete. Přes zimu je nejvíc sebevražd. Alergie v zimě nehrozí. Alkohol při lyžování ztlumí vaše pády. Víte, jaké mýty nejčastěji kolují o zimě?

Věděli jste, že na následky infarktu a kardiovaskulárních onemocnění zemře nejvíc lidí od prosince do března? Že nejvíc zranění na sjezdovkách je způsobeno alkoholem a že některým alergiím se nejvíc daří právě v zimě? Zimní počasí a radovánky jsou opředené řadou mýtů a polopravd. Tady jsou největší a nejznámější z nich:

1. Alergie přes zimu spí.

Lidé mají tendenci domnívat se, že alergie jsou aktuální pouze v teplém počasí a přes zimu jim žádné nebezpečí nehrozí. Navíc si řada lidí spojuje alergie pouze s pyly a sennou rýmou, jenže i v zimě je řada alergií činný a týká se to především alergií na prach a roztoče. Navíc v zimě lidé jen neradi otvírají okna a větrají, takže ve vzduchu ve vašem bytě tak cirkulují alergeny, jejichž koncentrace je při otevřených oknech mnohem nižší. Pokud patříte mezi chronické alergiky, raději zapomeňte na živý vánoční stromek a investujte do umělého. Přes zimu co nejčastěji větrejte a nebojte se nechat svůj byt "vymrznout" (například až pojedete na hory), zbavíte se tak některých nevítaných nájemníků.

2. Přes zimu je nejvíc sebevražd.

Mlhy, tma, sychravo, mráz - to všechno zní jako ideální podmínky pro depresi a sebevražedné myšlenky. Spousta lidí se také domnívá, že přes zimu se odehraje nejvíc sebevražd. Statistiky však mluví o něčem jiném. Podle nich není mezi špatnou náladou z nepříjemného počasí a počtem sebevražd žádná souvislost. Podle studie zveřejněné v Psychiatry Research v roce 2008 klesá každoročně počet sebevražd v prosinci a stoupá na jaře a v létě. Je tomu tak údajně proto, že v zima je tradičně čas společenských setkání, která naopak hrany sebevražedným myšlenkám obrušují.

3. Když budete chodit ven s mokrými vlasy, nastydnete.

Mokré vlasy v kombinaci s mrazivým počasím vám chřipku ani nachlazení nepřihrají - za ty jsou zodpovědné viry. Rinoviry ve skutečnosti nejvíce prosperují při vysoké vlhkosti, takže v mrazivém počasí se jim nedaří. Mnohem horší vliv má v chřipkové sezóně na vaše zdraví pobyt v místech, kde se tísní hodně lidí (v hromadných dopravních prostředcích, kinech, obchodech atd.), než špatně vysušená hlava. Pokud se chcete před chřipkou ochránit, nejlépe vám poslouží důkladná hygiena, protože viry se, kromě kapénkové infekce, nejvíce přenáší špatně umytýma rukama.

4. S alkoholem pády na lyžích nebolí.

Máte pocit, že když si před odchodem na svah dáte několik panáků, budete pružnější a budete padat bezpečněji? Omyl. To není vaše tělo, které ztlumí následek pádu, ale alkohol otupující bolest. Ve skutečnosti bude mít váš pád na lyžích podpořený alkoholem mnohem horší důsledky. Při pádu je potřeba, aby svaly na vašich rukou, nohou i trupu byly napjaté a chránily tak kosti a klouby. Jenže při opojení alkoholem dochází k naprosto opačnému efektu a svaly jsou naopak povolené a uvolněné. To znamená, že kloubům a kostem neposkytují dostatečnou oporu a hrozí mnohem větší riziko závažného zranění. Podle ortopedů byste se měli snažit na lyžích padat jakoby schoulení do klubíčka; nohy spojené k sobě, bradu dolů a ruce nahoru a před sebe. Potom účinně chráníte svou hlavu a minimalizujete následky pádu.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Nejčastější mýty o chřipce a nachlazení
10 nejčastějších mýtů o bolestech zad
Pravda a mýty o spánku
Nejrozšířenější mýty o sexu