Menu
Úvod  › 

S tchyní v jednom domě: Pravidla přežití

On je samozřejmě skvělý chlap, ale jeho matka naplňuje všechny vtipy o tchyních. Bohužel spolu kromě příbuzenského vztahu sdílíte i dům. Dá se to vůbec přežít?

Jakmile jste svým kamarádkám sdělila, že budete po svatbě žít jednom domě s jeho matkou, nejspíš si významně ťukaly na čelo. Nicméně pro mnoho párů je to z finančního či rodinného hlediska jediné východisko. Dá se taková zkušenost vůbec přežít při zachování duševního zdraví?

Základním problémem je vždy rozdělení území. Každá žena potřebuje domácnost a jakmile jednou díky svatbě opustí svůj původní domov, očekává logicky, že novou domácnost najde v novém domě.

Láska? Stačí respekt

Pokud se rozhodnete žít se svou tchyní, stáváte se členem rodiny. Ujasněte si, co ke své tchyni cítíte a zda si jí vážíte jako osobnosti a člověka. Zeptejte se sama sebe, zda jste připravena považovat manželovu matku za člena své rodiny.

Následně určete hranice. Ty leží u každého člověka různě daleko. Sdílení domu s novou osobou, která náleží k jiné generaci a jejíž osobnost je zcela odlišná, představuje velkou zkoušku trpělivosti a diplomacie. Vycházejte proto z toho, že vy a vaše tchyně jsou naprosto odlišné osobnosti. Nespoléhejte na intuici, ale vyžadujte přesné definování hranic, očekávání a případných problémů. Promluvte si spolu o tom, jak si představujete vaše společné soužití; nepředpokládejte, že to vyplyne jaksi samo od sebe.

Uvědomte si také, že váš manželský status je bohužel nižší než vaší tchyně z mnoha důvodů: je matkou vašeho muže, je starší, je hospodyní domu, do kterého přicházíte bydlet. Právě proto byste se měla snažit o vybudování dobrého vztahu s ní a nebát se udělat první vstřícný krok.

Ještě před tím, než se nastěhujete, proberte se svým manželem finanční záležitosti. Musíte mít naprosto jasno v tom, jak se v domácnosti nakládá s financemi, kdo co platí, jaké jsou náklady a co se bude očekávat z finančního hlediska od vás. Rozdíl ve věku, vkusu i potřebách nejspíš bude znemožňovat hospodaření se společným rozpočtem. Striktně proto trvejte na rozdělených kasách.

Tipy pro přežití

1. Připravte se na to, že vás bude učit vařit. Nepřistupujte k tomu apriori negativně a pokuste se to vnímat například jako možnost naučit se jídla, která miluje váš manžel a zařadit do jídelníčku nové položky. Nicméně trvejte na tom, aby každá domácnost měla svou ledničku, nebo alespoň vyhrazené poličky v jedné společné.

2. Jakákoli tchyně se cítí velmi polichocena, pokud ji snacha požádá o radu. Buďte však opatrná; vyslechněte zdvořile její doporučení, ale neslibujte, že se jím budete stoprocentně řídit. Dejte najevo, že konečné rozhodnutí je jen a jen na vás.

3. Zachovávejte zdravou rovnováhu mezi autonomií a zdvořilostí. Pokud s ní budete konzultovat každou oblast svého života, brzy ztratíte samostatnost.

4. Nenechte se ukolébat větami typu: "Jen si odpočiň, já to udělám" Při případné hádce se to rychle obrátí proti vám a získáte nálepku líné příživnice.

5. Nestěžujte si před manželem na svou tchyni. Nejčastější ženskou chybou je předpoklad, že muž mezi dvěma milovanými ženami se vždy rozhodne pro svou manželku. Bude jen nervózní z toho, že si má volit a ve finále se to může obrátit proti vám.

6. Před svou tchyní se nikdy se svým manželem nehádejte. Požádejte ho také, aby si na vás před svou matkou nestěžoval.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 2.5/5 (2 hlasy)

Další články k tématu: Rodina