Deprese je nepříjemné psychické onemocnění, které zásadně ovlivňuje život. Člověk trpící depresí má neustále špatnou náladu, ačkoliv k ní neexistují žádné jasně vysvětlitelné příčiny. Všechno vidí pesimisticky, přepadají ho pochmurné myšlenky. má problémy se spánkem. Deprese snižuje energii a aktivitu. Pacient nemá do ničeho chuť, radost mu nedělají ani jeho nejmilejší koníčky.
Máte deprese? Není vám dobře? Přestává váš život ztrácet smysl? Každý člověk občas přemítá o sobě samém, o tom proč je zde na tomto světě a proč zrovna v tuto chvíli.
Však každý z nás už určitě jednou zažil ten pocit bezmoci, pocit kdy je vše k ničemu. Cítil se prázdný a jeho život klesal rychlostí blesku na dně. Dnešní doba je uspěchaná a my, aniž by jsme si to uvědomovaly, se pouze snažíme přizpůsobit. To je však ta základní chyba, to je to čemu by jsme se měly bránit.
Neurologové zjistili, že prožívání deprese se u mužů a žen liší. Zatímco ženy hodně zapojují emoce a duševní stránku, muži deprese prožívají spíš na fyzické úrovni, tedy tělem. Důvodů vedoucích k tomuto rozdílnému prožívání stejně těžké či smutné informace může být vícero.
Rozhozenou psychiku má po porodu téměř každá maminka. Ovšem ne vždy musí být tak zle. Únava, pochybnosti, pláč děťátka, ohromný pocit zodpovědnosti, mnoho nového je dost na to, aby se maminka cítila zmatená a sklíčená. Ovšem to vše je naprosto v pořádku, pokud tento stav netrvá příliš dlouho. Jen málokterá maminka, trpí-li skutečně poporodní depresí, dokáže rozlišit, co je ještě v normálu a co už vyžaduje odbornou péči. Nevyhledá-li taková matka odbornou pomoc, ohrožuje nejen sebe, ale i své dítě.
Deprese není totéž co úzkost, ale obojí dokáže člověka srazit na kolena. Nikdo není před nimi uchráněn, protože se mnohdy do našich životů vplíží nečekaně. Úzkostmi trpí téměř každý čtvrtý člověk a depresemi každý pátý. S narůstajícím tlakem a stresem, jež na nás vyvíjí společnost, rodina, zaměstnavatelé i rychlá doba, jsou tyto potíže čím dál častějším jevem.
Musíš se přes to přenést. Není to tak špatný. Nebuď srab. Možná to myslíte dobře a chcete ho povzbudit. Následující věty ale člověku v depresi rozhodně neříkejte - pokud ho tedy nechcete dostat do ještě většího splínu.
Je vaše špatná nálada a permanentní únava znakem deprese, nebo jde jen o momentální krizi? Odpověď vám dá následující test.
Deprese je častější než AIDS, rakovina a cukrovka dohromady, ale stejně o ní většina lidí nic moc neví. Co je pravda a co mýtus z toho, co se říká o depresích a sebevraždách?
Jste podráždění, agresivní, unavení a nevyspalí. Na novou roli otce si stále nějak nemůžete zvyknout a z dítěte nejste zdaleka tak nadšení, jak byste měli být. I muži totiž mohou trpět poporodní depresí.
Ošetřovatelky, servírky, sociální pracovníci, nebo třeba učitelé. Seznamte se s povoláními, při jejichž výkonu vám nejvíc hrozí výskyt deprese.!