Seboroická dermatitida: Proč máte lupy?
Svědí vás hlava, padají vlasy, dělají se vám lupy, tvoří se červené skvrny. Odpovědí je nejspíš seboroická dermatitida, nevyléčitelné onemocnění, které trápí stále víc lidí.
Seboroická dermatitida je v podstatě zánětem kůže. Při něm se produkuje příliš mnoho kožního mazu, ale zároveň se v důsledku zánětu odlupují šupinky kůže, které na vlasové části hlavy vypadají jako lupy. A právě s klasickými lupy si lidé seboreu nejčastěji zaměňují. Tímto chronickým onemocněním trpí tři až pět procent lidí na celém světě. Jedna její forma je velmi častá u novorozenců, u těch ale většinou záhy mizí, zatímco u dospívajících a dospělých je mnohem urputnější a obtížně se s ní bojuje. Kromě vlasové části hlavy postihuje obvykle obličej, hrudník a oblast genitálií.
V některých případech toto onemocnění odezní samo od sebe a kromě nepříjemných šupinek kůže (lupů), svědění a začervenání nezpůsobí člověku žádné vážné problémy. V některých vážných případech však může seborea vést k až k dočasné ztrátě vlasů a infekci skalpu.
Co je její příčinou?
Podobně jako v případě klasických lupů, nemá seborea většinou pouze jednu příčinu. Jde často o souběh několika dílčích faktorů, které vznik onemocnění spustí. Zásadní je však především nadměrná produkce mazu z mazových žláz. Na některých oblastech pokožky, jako je například její vlasová část, brada, nebo hrudník, je velká hustota vlasových cibulek. V každém folikulu je malá mazová žlázka, která produkuje maz, jehož úkolem je chránit vlas a pokožku před vysoušením a před vlivy prostředí.
Vlivem celé řady faktorů mohou tyto mazové žlázy produkovat více mazu, důsledkem čehož je nadměrné maštění vlasů. Spouštěčem může být hormonální nerovnováha, stres, počasí, nevhodný šampón, oslabený imunitní systém i některá onemocnění.
Lékařští odborníci nedávno zjistili, že vinu může mít i plíseň jménem Pityrosporum ovale, která sídlí na lidské pokožce. Tato plíseň se živí právě kožním mazem a odumřelými kožními buňkami. V důsledku nadměrné produkce mazu může dojít k přemnožení populace této plísně, což zase vede k autoimunitní reakci spouštějící zánět kůže a odlupování šupinek kůže.
Jak ji poznáte?
V mírných případech si, kromě zvýšeného výskytu lupů, nemusíte ani žádných problematických symptomů všimnout. Ale pokud se onemocnění dál rozvíjí, zdravotní nepříjemnosti dál narůstají. Obvykle se objevují zarudlé a svědící oblasti na hlavě, na nich se odlupují šupinky kůže. Přidává se nepříjemné svědění, objevit se mohou i jakoby rudé cestičky. Kůže je mastná s bílými nebo žlutými krustami.
I když se seborea objevuje nejčastěji na vlasovém skalpu, potrápit vás může i na jiných částech těla, kde je velká koncentrace vlasových folikulů. Prakticky vzato, postižena může být jakákoli vlasatá část vašeho těla, takže se často vyskytuje i v obočí, na hrudníku, v oblasti genitálií, po stranách nosu, na čele, nebo v podpaží. V těchto oblastech jsou však její projevy obvykle mírnější než ve vlasech.
Jaká je léčba?
Na toto onemocnění neexistuje žádná léčba, můžete maximálně kontrolovat výskyt symptomů. Jde o chronické onemocnění, které se může znovu objevit kdykoli v průběhu života, zejména pokud jste zrovna nemocní nebo ve stresu. Dermatologové obvykle doporučuj používat k ošetření vlasové pokožky šampóny s obsahem Ketoconazolu, který dokáže odstranit šupinky kůže a působí proti tvorbě nových lupů.
Pokud však tyto šampóny nezaberou, je nutné vyhledat odbornou pomoc. Dermatolog vám předepíše silnější léky. Jestliže důvěřujete více bylinkám, můžete si zkusit pokožku hlavy potírat odvarem z kořene kopřivy, který působí hojivě.
Které potraviny zastaví plešatění?
Tipy pro muže: Jak pečovat o pleť s akné
Lupenka: Alternativní metody léčby
Plešatění, noční můra mužů