Menu
Úvod  › 

Sex po porodu: Jak ho přežít a užít si ho

Pohledy vašeho partnera se stávají stále významnějšími a je jasné, že první sex po porodu nepůjde už dlouho oddalovat. Vy se ale cítíte zcela nepřipravená a vůbec nemáte na erotiku náladu. Jak zachránit po porodu váš ložnicový život?

Doma z porodnice jste už několik týdnů. Možná se dokonce cítíte už i šťastná a spokojená, ale na sex nemáte ani pomyšlení. Jste unavená, všechno vás ještě bolí, veškerý svůj volný čas věnujete dítěti, takže skutečně nestíháte cvičit a při pohledu do zrcadla se vám tudíž dělá fyzicky nevolno. Poslední věc, po které toužíte, je sex.

Nemusíte ale vůbec cítit výčitky svědomí nebo pocity viny, tento stav je zcela normální. Budete potřebovat spoustu času, snahy a energie, aby se věci vrátily do původního stavu. Tady jsou kroky, které vám pomohou vrátit partnerský sex opět na scénu:

Dejte si čas

"Jsem naprosto vyčerpaná a nic nezvládám. Když se konečně dostanu do postele, dítě začne plakat a chce znova nakrmit. Nespím, nejím, nestíhám se ani osprchovat." Znějí vám tyto stesky povědomě? Klid, nejste špatná matka ani neschopná partnerka. Důvody vyčerpání a stresu jsou zcela objektivní. V prvních týdnech po porodu se toho stane tolik. prudký pokles hormonální hladiny, zodpovědnost za díte, milion nových úkolů a povinností, nedostatek spánku, rekonvalescence po porodu, organismus vyrovnávající se se značnou ztrátou krve, jizva po nástřihu nebo císařském řezu. To všechno jsou závažné a obtížné věci, které musíte zvládnout. Musíte se navíc přizpůsobit rytmu dítěte, který je pravděpodobně zcela odlišný od vašeho.

Najděte novou rovnováhu

Budete potřebovat nějaký čas, než se vám podaří najít osobní rovnováhu a dopřát sama sobě tolik potřebný odpočinek. Pokud kojíte, požádejte rodinu nebo přátele, aby vám dítě opatřili a vy jste se mezi jednotlivými kojeními mohla vyspat. Jestliže krmíte z láhve, situace je ještě jednodušší. V noci poproste partnera, aby dítě přebaloval on a vy jste si mohla dopřát cenné minuty spánku navíc.

Překonejte fyzickou bolest

Pokud jste měla nástřih, je zcela normální, že se obáváte bolestivého sexu. obvykle trvá minimálně měsíc, než se jizva zcela zahojí a je necitlivá na dotek. U císařského řezu je doba hojení ještě minimálně o dva týdny delší.

V prvních týdnech po porodu můžete navíc trpět nedostatečným zvlhčením vaginální sliznice, které je také typické pro kojící matky. Kupte si proto raději lubrikační gel, který vám tyto nesnáze pomůže odstranit.

Překonejte své obavy

Kromě krátkodobé fyzické bolesti se řada ženských obav týká především psychických zábran. Mají strach, že začnou plakat, strach z bolesti, strach, že nepocítí už nikdy vzrušení... Všechny tyto obavy jsou zcela normální. Nebojte se promluvit si o nich se svým partnerem. Pochopí vás a pomůže vám je překonat.

Pokud po vás bude partner vyžadovat sex v době, kdy se na něj ještě nebudete cítit, řekněte mu to a citlivě mu také vysvětlete proč. Je velmi důležité, aby nezískal dojem, že ho odmítáte kvůli němu samému.

Cvičení pánevního dna

Je pravděpodobné, že své tělo po porodu nebudete poznávat. Jeho reakce i vzhled budou jiné, než jaké jste si pamatovala před porodem. Uvědomte si však, že těhotenství a porod byl pro vaše tělo obrovským šokem. Bude potřeba spousta času, než se situace vrátí do normálu, zejména pokud kojíte. Devět měsíců se vaše tělo měnilo, abyste mohla porodit dítě a minimálně stejnou dobu bude potřebovat, aby se vrátilo do původního stavu.

Nezanedbávejte cvičení pánevního dna. Cviky na jeho posílení jsou velmi důležité jako prevence inkontinence a výhřezu vaginy. Navíc jsou velmi užitečné pro váš sexuální život, protože pomáhají zpevnit vaginální stěny.

Mějte ráda své tělo

Dalším krokem ke shození nadbytečných kil, zpevnění břicha a získání energie je zdravý jídelníček a pravidelné cvičení. Pokud ale kojíte, na dietu rovnou zapomeňte. Kojením se spalují kalorie navíc, což je také důvod, proč jste tak unavená.

Po devíti měsících byste se však měla vrátit na svou původní váhu a posílit svaly. Některé stopy po těhotenství vám však zůstanou už navždy: strie, ochablá prsa a jiný tvar těla. naučte se milovat své tělo takové, jaké je. Ano, je na něm vidět, že jste byla těhotná, ale to není nic, za co byste se měla stydět. Je to naopak důvod k obdivování, že jste to vaše tělo a vy sama zvládli.

Čas pro partnera

"Od té doby, co se nám narodilo dítě, mám oči jen pro něj. Chci mu věnovat veškerý čas, ale můj partner to nechápe. Stále ho miluji, ale teď se zkrátka chci naplno věnovat dítěti." Opět jde o velmi normální úkaz. Dítě žilo ve vašem těle devět měsíců a nelze očekávat, že se od něj nyní dokážete okamžitě odloučit a věnovat svou pozornost někomu jinému. Začněte však pomalu a zvolna důvěřovat i jiným lidem, že se o něj dokáží postarat a dejte mu příležitost, aby se stalo samostatnou osobností. Je velmi důležité, abyste se dokázala soustředit i na jiné věci, než je vaše dítě, a našla si čas i na partnerský život.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Naučte se milovat své těhotné tělo
Co těhotným ženám nikdo neřekne
Průvodce přežitím pro novopečené matky
Strach z porodu: Jak ho překonat
Vaše tělo po porodu: Co máte čekat?