Šišláním dítě mluvit nenaučíte!
Zapomeňte na šišlání a žvatlání na malé děti. Vědci zjistili, že pokud na dítě mluvíte v dlouhých větách, výrazně tak zlepšujete jeho jazykové schopnosti a slovník.
"Copak to je? Je to hafhaf?" Mluvíte na dítě podobným podivným stylem a ještě se domníváte, že ho tak přimějete k tomu, aby dříve a lépe mluvilo? Nebo máte pocit, že kdybyste s ním mluvili ve složitějších větách, nemohlo by vám nikdy rozumět? Omyl! Nový výzkum ukázal, že pokud rodiče mluví se svými malými dětmi v souvětích a delších větách, rozvíjí tak u nich jazykové schopnosti a rozšiřují jim slovní zásobu. Právě v raném věku se, podle nich, tvoří rozdíl mezi těmi dětmi, které budou mít v budoucnu širokou slovní zásobu a mezi těmi, které se nebudou umět adekvátně vyjadřovat.
Je tomu tak údajně proto, že spojováním slov a významů se tvoří nová mozková spojení a rozvíjí se cit pro jazyk. Místo toho, abyste žvatlali, že přes cestu přeběhl "hafhaf", klidně pojmenujte rasu psa, zapojte fantazii a řekněte dítěti, kam asi běží, nebo cokoli, co dodá původně stupidnímu prohlášení význam. "Pojmenovávat věci a učit dítěte poznávat svět kolem sebe lze i mnohem zajímavěji a inteligentněji než jen za pomoci holých vět, nebo žvatlání. Používáním souvětích a složitějších vět mohou rodiče u svých dětí rozvíjet intelektuální schopnosti skrze jazyk," říká autorka studie, psycholožka Anne Fernald ze Stanfordské univerzity.
Odborníci zdůrazňují, aby rodiče na své děti mluvili co nejvíce, protože právě tak se zlepšují jejich rozumové schopnosti. Nedostatek komunikace mezi rodiči a dětmi je problémem zejména v rodinách s nízkými příjmy, nebo s nízkým vzděláním. Výzkum ukázal, že děti z těchto rodin slyší od svých rodičů o miliony slov méně než jejich kamarádi, kteří mají vzdělanější rodiče. Průměrně jde o téměř sedm set slov denně.
Psychologové také varují, že rodiče mají často pocit, že je v komunikaci zastoupí školka a jejich děti se "rozmluví" tam. Nicméně nic nemůže nahradit povídání, zpívání a čtení rodičů s dětmi. Mozek malých dětí potřebuje co nejvíc impulsů, aby se mohl adekvátně vyvíjet a rozvinout svůj potenciál. A odborníci zdůrazňují, že podstatná není jen kvantita ale i kvalita, proto se rozhodně nebojte mluvit se svými dětmi jako s plnohodnotnými bytostmi.
8 způsobů, jak naučit dítě mluvit
Vývoj řeči u dítěte. Klíčové okamžiky
Rodičovské dilema: Nechat vybrečet dítě?
Řeč těla miminek: Co vám chtějí říct