Situace, kdy dítě potřebuje tvrdou ruku
Můžete být stokrát laskaví a tolerantní rodiče, ale jsou okamžiky, kdy musíte zakročit tvrdě. Tady jsou situace, kdy dítě vaši přísnost potřebuje.
Přísná výchova a dodržování pravidel není to samé jako zbytečné trestání. Přísnost v pravou chvíli pomůže vašemu dítěti zorientovat se a zjistit, co je dobré a co špatné. V následujících situacích nesmíte dítěti povolit a musíte stanovit jasná pravidla:
Boje s uspáváním
Proč: Malé dítě nemá dostatečně pevnou vůli, aby se dokázalo vzdát momentální zábavy pro to, co je pro něj dobré a žádoucí (jako je spánek). Na druhou stranu není dostatečně silné, aby dokázalo fyzicky zvládnout dlouhý časový úsek bez spánku a spánek je pro něj naprosto zásadní a klíčovou potřebou. Je na vás, abyste mu pomohli naučit se usínat i uklidnit samo sebe, když se probudí uprostřed noci.
Jak to udělat: Buďte důslední. Vytvořte rituály (čištění zubů, koupání, čtení pohádky před spaním), které pomohou dítěti zklidnit se před spaním, a dodržujte je. Naučte dítě, že například po přečtení pohádky už se nediskutuje, odcházíte z pokoje a dítě musí usnout samo. Naučte jej, že všechny požadavky (pokud chce například napít), musí vyslovit dřív, než je uloženo do postele.
Scény na veřejnosti
Proč: Chová se jako nemožný spratek, vzteká se, ječí, kope a tyto výlevy si nechává na veřejnost, kdy je jim přítomno množství lidí. Malé děti postrádají sebekontrolu. Pokud například po něčem touží, chce něco koupit a podobně, nedokáže se ovládnout a nechává se ovládnout svými emocemi. Je nutné, aby se v této situaci naučilo ovládnout své zklamání sociálně akceptovatelným způsobem.
Jak to udělat: Přerušte bludný kruh a opusťte stresovou situaci například tím, že odejdete z obchodu. Zkuste být co nejklidnější a například požádat ochranku, aby odvezla váš nákupní košík někam stranou, než se vrátíte zpátky. Posaďte se s dítětem do auta a oznamte mu, že tam budete sedět tak dlouho, dokud nepřestane křičet (bude se vám hodit kniha, nebo magazín, protože to může trvat i několik desítek minut). Jakmile se dítě uklidní, popovídejte si s ním o tom, co se stalo a jestli si je vědomo toho, proč jste opustili obchod. Pokud se poté vrátíte zpátky do obchodu a dítě bude stále trvat na koupi vytoužené věci, nepovolte. Naučíte ho tak, že nemůže mít všechno, co vidí, a vztekáním nic nezíská.
Hádky na hřišti
Proč: Malé děti se musí naučit, jak si hrát se svými vrstevníky. Přetahování se o hračky, dělání si naschválů, rozepře i slovní a fyzické útoky jsou u malých dětí běžné a normální. To však neznamená, že by si dítě mělo odnést pocit, že jde o žádoucí chování.
Jak to udělat: Zkuste mu popsat jeho pocit, aby vědělo, že mu rozumíte, ale zároveň mu vysvětlit, že jeho chování není v pořádku. Řekněte mu například, že chápete, že by chtělo hrát s hračkou, se kterou si hraje právě někdo jiný. Dodejte ale, že by také nebylo rádo, kdyby mu jeho hračky někdo bral a že to nesmí dělat jiným. Klidně ho i pochovejte, aby se uklidnilo, nebo mu ukažte něco zajímavého, co odvede jeho pozornost.
Odmlouvání
Proč: Děti se teprve učí hledat a používat svá vlastní slova a způsob řeči. Při tom se inspirují tím, co zaslechnou od dospělých i svých vrstevníků. Je na vás, abyste jim ukázali, jak daleko mohou zajít a kde jsou akceptovatelné hranice. Na vás je, abyste je naučili pochopit, že způsob mluvy, kterou používají se svými kamarády, se musí lišit od té, kterou používají s dospělými.
Jak to udělat: Trvejte na tom, aby byly vaše děti zdvořilé a klidně je nechte zopakovat jednu větu několikrát po sobě. Pokud dítě odmlouvá, sedněte si k němu na bobek, abyste se mohli dívat do očí a klidně ale rázně trvejte na tom, aby zopakovalo to, co má udělat a pak šlo a udělalo to.
Test: Jak vychováváte své děti?
7 chyb, které dělají rodiče při výchově
Test: Jaké chyby děláte ve výchově?
Proč děti lžou: Kdy se máte bát