Menu
Úvod  › 

Situace, kdy musíte v těhotenství k lékaři

Krvácení, úporná bolest hlavy, bolestivé močení, otoky rukou. Existují situace v těhotenství, kdy nesmíte čekat na pravidelnou prohlídku a musíte jít k doktoru okamžitě. Znáte je?

Krvácení, teplota, bolesti a zimnice

Ačkoli je během těhotenství děložní čípek mnohem citlivější, což je příčinou lehkého krvácení u řady těhotných žen (jeho intenzita by měla být mnohem menší než vaše obvyklá menstruace), střední až silné vaginální krvácení - případně ještě spojené s horečkou, bolestmi, nebo zimnicí - jsou důvodem k okamžitému vyhledání lékařské pomoci. Před tím, než se k lékaři vypravíte, nezapomeňte si změřit teplotu. Jde o velmi důležitý údaj.

Bolesti hlavy, omdlévání a závratě

Pokud pociťujete intenzivní, nebo dlouhodobou bolest hlavy - zejména, pokud je spojená s omdléváním, závratěmi, nebo rozmazaným viděním - na nic nečekejte a navštivte svého lékaře. Pokud se o vás pokoušejí mdloby, zavolejte si sanitku a než dorazí, snažte se hodně pít a odpočívat vleže na levé straně.

Časté a bolestivé močení

I když je časté močení typickou charakteristikou těhotných žen, pálení a bolest při močení by k němu rozhodně patřit nemělo. Pálení, řezání a bolest při močení jsou obvykle symptomem infekce močového měchýře nebo močových cest, která je v těhotenství poměrně častá. Její včasným přeléčením předejdete zbytečným komplikacím. Nejlepší prevencí této infekce je dostatečný pitný režim, dokonalé vyprázdnění měchýře, nošení bavlněného spodního prádla a vyhýbání se úzkým a neprodyšným kalhotám.

Střední až intenzivní bolesti v oblasti pánevní

Řada žen má v těhotenství zkušenost u určitým tlakem v oblasti pánve. Nicméně mělo by se jednat pouze o mírné bolesti a pocit nepohodlí Intenzivní či dlouhotrvající bolest vždy zasluhuje pozornost. Pokud vám od bolesti neuleví ani protažení, napití se vody, nebo odpočinek, je nutné kontaktovat co nejdříve svého lékaře.

Zvracení doprovázené bolestmi nebo teplotou

Zvracení, které se objevuje častěji než jednou denně, horečka a bolest vyžaduje vždy lékařskou konzultaci. Stejně tak situace, kdy trpíte výraznými těhotenskými nevolnostmi. Ačkoli těhotenská nevolnost v raných stádiích těhotenství obvykle neohrožuje dítě, neschopnost udržet potravu a tekutiny může vyústit v závažný problém.

Vytrvalý, nebo intenzivní vaginální výtok

Pokud se intenzivní výtok z vagíny objeví v konečných stádiích těhotenství, může se jednat o prasklou plodovou vodu a je nutné okamžitě odjet do nemocnice. Stejně tak je však nutné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc v případě, že se výtok z vagíny najednou zintenzivní před sedmatřicátým týdnem těhotenství - může jít totiž o předčasný porod. Velmi varovným příznakem je spojení výtoku s kontrakcemi.

Náhlé otoky rukou, nohou, nebo obličeje

Pokud vám v průběhu druhého či třetího trimestru zničehonic otečou ruce nebo obličej, znamená to, že vaše tělo abnormálně zadržuje vodu. Preeklampsie, nebo těhotenský vysoký tlak, představují skutečně závažnou těhotenskou komplikaci a je nutné okamžitě vyhledat lékaře.

Absence pohybů plodu

Většina lékařů uvádí, že v pozdějších stádiích těhotenství byste v průběhu deseti minut, které strávíte v klidu, měla cítit přibližně deset pohybů dítěte. Pokud je necítíte, zkuste vypít sklenici ovocného džusu (fruktóza zvýší hladinu krevního cukru plodu a povzbudí ho) a potom si lehněte na levý bok v tichém pokoji. Do půl hodiny byste měla začít cítit, jak se vaše dítě hýbe. Pokud ani v průběhu dvou hodin neucítíte žádné pohyby, raději vyhledejte svého lékaře.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 1/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Co musíte udělat, než budete mít dítě
Únava v těhotenství: Jak s ní bojovat
Pálení žáhy v těhotenství: Co vám pomůže
Nebezpečné těhotenské komplikace: Na co si dát pozor
Jak poznáte blížící se porod