Menu
Úvod  ›   › 

Skákání na trampolíně je lepší než běh

Deset minut skákání na trampolíně prospěje vašemu tělu lépe než půl hodiny běhu. Víme, proč se vám vyplatí vrátit se do dětských let a pořídit si trampolínu domů.

Trampolíny jsou v současnosti velice oblíbeným doplňkem českých domácností i zahrad. Vyřádí se na nich děti i dospělí. Navíc v poslední době se ukazuje, že skákání na trampolíně doporučují i lékaři. Tímto druhem pohybové aktivity se zlepšují nejrůznější potíže, kterými lidé v 21. století často trpí. Cvičit na ní můžou mladí i staří, lidé s problémy kloubů, kostí, žil i kardiaci.

Trampolína je lepší než běh

Podle odborníků je skákání na trampolíně o osmašedesát procent účinnější než běh a představuje tak skvělou formu cvičení. Pokud si pořídíte trampolínu a budete na ní skákat alespoň deset minut denně, můžete si být jisti, že se vám zlepší cévní a lymfatický systém, posílíte činnost srdce, plic a v neposlední řadě také svaly a kosti. Jako každý pohyb, tak i skákání na trampolínách má pozitivní účinky na lidskou psychiku, úbytek tělesné váhy a snížení cholesterolu.

Výzkum publikovaný v Journal of Applied Physiology zjistil, že k dosažení zvýšeného srdečního tepu a okysličení krve, je mnohem efektivnější skákání na trampolíně než běh. Autoři studie upozorňují na to, že deset minut skákání na trampolíně má na naše tělo srovnatelný vliv jako půl hodiny běhu. Odborníci upozorňují i na to, že skákáním na trampolíně účinně zlepšujete kondici svého kardiovaskulárního systému a spalujete mnohem víc kalorií, než možná tušíte. Věděli jste například, že osmdesátikilogramový člověk spálí za třicet minut skákání na trampolíně víc než sto třicet kalorií?

Pravidelným skákáním posilujete střed těla (tudíž budete vypadat štíhlejší a vyšší), nohy, ale například i zádové svaly, čímž předejdete nepříjemné bolesti zad. Pravidelné cvičení na trampolíně prospívá i vašemu imunitnímu systému a v neposlední řadě se při něm vyplavují endorfiny, takže představuje vynikající prevenci proti depresi.

Nezapomeňte na pitný režim

Stejně jako při kterémkoli jiném sportu, je však i i v případě skákání na trampolíně nutné zvýšit denní příjem tekutin. Právě s tekutinami se vylučují z těla odpadní látky vznikající při sportování. Vypít byste měli minimálně dva litry vody denně. Pro maximální účinek zkombinujte cvičení se zdravým jídelníčkem a získáte tak dokonalý nástroj proti jarní únavě.

Aktuální nabídka trampolín - http://www.havaj.cz/trampoliny.html je v České republice více než široká. Existuje mnoho druhů, tvarů i velikostí a záleží jen na potřebách a požadavcích zákazníka, kterou si vybere. Doporučujeme zvážit, jaký rozměr se vám nejvíc hodí, zda chcete trampolínu domů, nebo na zahradu a také kdo na ní bude skákat. Není od věci pořídit si trampolínu s ochranou sítí, která předejde případným zraněním. Abyste zamezili možným zraněním, cvičte nejlépe na boso, na trampolíně skákejte nejlépe po jednom a zvýšenou pozornost věnujte zejména menším dětem.

HAVAJ.cz - bezpečné trampolíny pro malé i velké

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
5 nejpříšernějších důsledků sportu
Největší sportovní podvody historie
Srovnání: Jaké cvičení si vybrat?
5 věcí, které vás zachrání před zraněním při sportu
5 onemocnění kloubů, která vás vyřadí z provozu