Školní fobie postihuje prvňáky i středoškoláky
Ráno pláče, dělá hysterické scény, trpí úzkostí, možná i zvrací a to všechno proto, že má jít do školy. Vaše dítě totiž možná trpí školní fobií.
Je úplně jedno, jestli máte doma prvňáka nebo ostříleného školáka, školní fobie se totiž může objevit v jakémkoli věku a výrazně tak ovlivnit nejen psychiku dítěte, ale například i jeho prospěch. A co víc; dítě, které jí trpí, si nedokáže samo pomoci a ve většině případů neví ani jeho okolí, co je možné s tímto problémem dělat.
Chorobný strach ze školy
Definice školní fobie je celkem jednoduchá; jde zkrátka o ochromující strach z chození do školy. Pokud se u dítěte objevují problémy spojené se školní docházkou, například pocity úzkosti, paniky, strachu a podobně, můžete s největší pravděpodobností mluvit o školní fobii.
Zpočátku dítě odmítá chodit do školy, poukazuje na (ať už hrané, nebo skutečné) bolesti žaludku, hlavy, či nevolnosti. Jeho odmítání a negativismus v pozdějších fázích graduje do pocitů úzkosti a záchvatů paniky. Fobie obvykle vrcholí řadou symptomů, jako jsou záchvaty pláče, neovladatelný třes, zvracení, ekzém, či migrény. Tyto symptomy se většinou objeví v okamžiku, kdy se dítě probudí a má jít do školy, ale objevit se mohou už noc předtím, kdy na dítě začíná o dalším dni ve škole přemýšlet.
Obavy dítěte jsou tak silné, že jsou schopné vyprovokovat naprosto neadekvátní reakce. Dítě může začít napadat vás, může být agresivní, či lítostivé.
Různé druhy strachu
Nejčastěji se, podle psychologů, školní fobie objevuje u dětí, které do školy nově nastupují. S největší pravděpodobností se proto objeví v prvním ročníku základní nebo střední školy. Nicméně objevit se může skutečně kdykoli.
Pátrání po příčině školní fobie je obvykle velmi obtížné a někdy i nemožné, protože příčin může být celá řada:
- Úzkost ze separace: v podstatě je tento druh úzkosti normální, protože je součástí dětského vývoj. Dítě se obává, že si nenajde žádné kamarády, že zůstane ve škole osamoceno a nikdo je nebude mít rád.
- Obecná úzkost: strach z toho, že dítě neví, co má očekávat, že nezvládne své povinnosti, nebude stačit tempu a požadavkům učitele a tak dále.
- Strach z nedostatečného výkonu: objevuje se obvykle u dětí s poruchami učení, jako je například dyslexie, dysgrafie a podobně. Pokud nejdou tyto poruchy včas diagnostikovány a dítě i jeho rodiče se s nimi nenaučí pracovat, dítě může mít hrůzu z toho, že nepodává takový výkon, jaký se od něj požaduje.
- Strach z odlišnosti: pokud se dítě cítí z nějakého důvodu jiné než ostatní děti, může právě tato skutečnost odstartovat jeho školní fobii.
Co s tím můžete dělat
K úspěšnému řešení této fobie je nutné identifikovat zdroj problémů a ten nemusí být jednoduché objevit. Vyptávejte se dítěte velmi nenápadně a pozvolna. Chtějte se dozvědět o jeho kamarádech, spolužácích, o starostech, kterého trápí, pocitech, které má. Někdy vám pomůže i pouhé pozorování, každopádně buďte otevřeni všem podnětům, které mohou ze strany dítěte přijít. Neuchylujte se k jednoduchým vysvětlením a nepodsouvejte dítěti ta odůvodnění, která vas napadají jako první. Za školní fobii se mohou schovávat mnohem vážnější problémy. Pokud se vám nepodaří nic zjistit od dítěte samotného, zkuste se zeptat jeho učitelky, případně jeho kamarádů.
Nesnažte se situaci řešit tím, že vezmete dítě pryč ze školy. To situaci nevyřeší, spíše povede k jejímu zhoršení. Místo toho se snažte s dítětem co nejvíc komunikovat a najděte odbornou pomoc.
Neklidné dítě: První pomoc pro rodiče
Jak vybrat správnou školku
Nástup do školy podle zvěrokruhu
Tipy pro první den ve škole