Menu
Úvod  ›   › 

Skřivani jsou šťastnější než sovy

Nedělá vám problémy vstávat za rozbřesku, nejsvěžejší jste v první polovině dne, ale večer moc dlouho nevydržíte? Potom jste, podle vědců, šťastnější než lidé s biorytmem sov.

Sovy vstávají do práce se zachmuřeným výrazem a potřebují několik káv, aby byli schopni probrat se z letargie a normálně fungovat. Oproti tomu lidé s biorytmem skřivanů jsou nastartovaní několik minut po probuzení a prakticky okamžitě jedou na maximální výkon. I když je noční život pro skřivany utrpením, přesto jsou, podle vědců, v životě šťastnější a spokojenější.

Zatímco většina teenagerů má biorytmus sov, postupem času se jejich rytmus jejich organismu změní a obvykle se "překlopí" do skřivana. Skřivani však, dle provedených výzkumů, vykazují mnohem výraznější stupeň spokojenosti a zažívají větší pocit štěstí než sovy.

V nové studii vědci zkoumali, jak se mění biorytmy v průběhu života. Odborníci zkoumaly dvě skupiny: jednu z nich tvořilo 435 dospělých ve věku sedmnáct až osmatřicet let, druhou potom skupina 297 dospělých ve věku devětapadesát až devětasedmdesát let. Obě skupiny vyplňovaly dotazník o svém emocionálním stavu, zdraví i pocitech.

Kolem šedesáti let už naprostá většina lidí patří do skupiny skřivanů. Zatímco v případě dospívajících patří ke skřivanům pouhých sedm procent lidí, ve pozdějším věku se biorytmy zcela změní a pouhých sedm procent lidí má biorytmus soby. Na druhou stranu však mají starší lidé s biorytmem skřivanů pozitivnější přístup k životu, zažívají více pozitivních emocí a svůj život vnímají jako štastnější a spokojenější.

Kromě toho se ukázalo, že skřivani se také cítí zdravější a potýkají se s menším množstvím zdravotních problémů než sovy. Vědci tvrdí, že je to pravděpodobně proto, že spí lépe než lidé s opačným biorytmem, což má pozitivní vliv na jejich imunitní systém.

Dalším možným vysvětlením je skutečnost, že naše společnost je nastavená spíše na biorytmus skřivanů a sovy nedokáži sladit své biologické hodiny s očekáváním společnosti. Většina lidí například vstává ráno do školy nebo práce, ať už je jejich biorytmus jakýkoli. Tento nesoulad mezi tělesnými potřebami a společensky nastaveným programem se potom negativně odráží nejen na pocitech štěstí a spokojenosti, ale i na zdravotním stavu lidí s biorytmem sov.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Biologické hodiny mužů: Kdy se stát otcem
Biopotraviny nejsou zdravější než klasické jídlo
Nejlepší a nejhorší spánkové polohy pro vaše zdraví
Čím méně budete spát, tím více budete jíst
Spěte lépe: 5 kroků ke kvalitnějšímu spánku