Smrtící epidemie, které se po staletích vrací
Považovali jste je za dávno překonané a máte pocit, že si s nimi moderní medicína bez problémů poradí, jenže tak to není. Choroby, které během staletí zlikvidovaly miliony životů, se vrací zpátky a opět zabíjejí.
Žijete si v poklidu a bez výrazných zdravotních problémů na počátku jednadvacátého století a kdykoli vás něco bolí, sáhnete do lékárničky pro volně prodejný prášek. O moru, spalničkách a obrně přemýšlíte jako o zdravotních hrozbách, které se týkaly našich předků, a s nimiž si nemusíte dělat těžkou hlavu. Jenže ve skutečnosti se všechny tyto choroby vrátily plíživě zpátky, nabraly nový dech a někde už začínají připomínat epidemii. Víte, co vám hrozí?
Spalničky
Spalničky jsou velmi nebezpečnou nemocí, která může skončit i smrtí. Začíná symptomy, které se podobají chřipce, načež se objeví vyrážka, která pokrývá celé tělo. Spalničky byly dlouhou dobu, díky očkování, na ústupu, nicméně teď se znovu vrací a objevují se mezi dětmi, které proti nim nejsou očkovány. Navíc podle údajů Centers for Disease Control stoupá i počet úmrtí spojených se spalničkami. Před tím, než se proti spalničkám začalo plošně očkovat, zabily každý rok 2,6 milionů lidí. Podle statistik WHO došlo po očkování k poklesu o 78%. Nicméně i přesto zůstávají spalničky jednou z hlavních příčin úmrtí malých dětí. V roce 2012 stály život 122 000 dětí. WHO uvádí, že každou hodinu zemře na spalničky čtrnáct lidí.
Žlutá zimnice
Žlutá zimnice přišla ke svůmu jménu kvůli žloutence, která nemocné postihuje, a první zmínky o ní se datují do poloviny sedmnáctého století. Ačkoli šlo o chorobu, která zabila miliony lidí, po vysušení močálů (žlutá zimnice se přenáší komářím píchnutím) a vyvinutí vakcíny se počet nakažených rapidně snížil. Bohužel žlutou zimnici rozhodně nelze považovat za vymýcenou. Každý rok se chorobou nakazí dvě stě tisíc lidí a třicet tisíc jich zemře. Devadesát procent nakažených pochází z Afriky.
Spála
Spála je způsobena streptokokovou bakterií a před vynálezem antibiotik představovala skutečně závažnou zdravotní komplikaci. Mezi nejnápadnější symptom patří zarudlé skvrny, které se objevují po celém těle, a doprovází je vysoká horečka. Bohužel byl v poslední době zaznamenán opět vzestup spály. Například v roce 2014 se ve Velké Británii objevil největší počet případů spály za posledních dvacet let. Podobná situace se opakuje i v dalších zemích.
Obrna
Obrna byla častým onemocněním ještě v devatenáctém století (trpěl jí například i Franklin Delano Roosevelt). Nemoc způsobuje virus a ochrnutý zůstane přibližně jeden z dvou set postižených. Nicméně v posledních letech upozorňuje WHO na skutečnost, že počet nemocných obrnou rapidně vzrůstá. Každý rok na světě onemocní dvě stě tisíc lidí.
Mor
Ve středověku získal mor přezdívku "černá smrt." Nemoc pravděpodobně pochází z Číny, ale během středověku vyhubila dvě třetiny evropské populace. I když ho většina lidí považuje za vymýcenou chorobu, mor stále existuje a podle údajů WHO se jím každoročně nakazí od jednoho do tří tisíc lidí.
Další články k tématu: Smrt
- Tragédie zadního sedadla: Smrt z přehřátí
- Jak mluvit s dětmi o smrti
- Jak vysvětlit dětem smrt
- Co se děje s vaším tělem před a po smrti
- Smrtící epidemie, které se po staletích vrací