Menu
Úvod  › 

Sněžná slepota ? nepříjemnost, která vás může potkat na horách

Sněžná slepota je velmi nepříjemné a bolestivé postižení (onemocnění) způsobené velmi silným a intenzivním slunečním UV zářením, kdy dochází k zánětu oční rohovky i spojivky. Postiženého bolí oči, hlava, začne slzet a tento stav může trvat 6 až 8 hodin.

Bolest může být tak intenzivní, že postižený není schopen vůbec otevřít oči, tudíž zůstává dočasně slepý. Víčka mohou být křečovitě stažená a je dokonce nemožné i jejich pasivní rozevření při snaze aplikovat mast či oční kapky.

Zdroj:Sněžná slepota

Postiženého přepravte do bezpečí

Patrně tím nejdůležitějším krokem, pokud se dotyčný nalézá ve vysokohorském prostředí je, dopravit jej do bezpečí a následnému ošetření. Takto postižený člověk je nejen dezorientován, ale rovněž vystaven velkému tlaku/stresu z bolesti. Při ošetření sněžné slepoty se aplikují do očí znecitlivující látky, nezřídka kdy kapky s obsahem ATB k prevenci infekce.

Nikdy si netřete oči!

Rozhodně by se neměly třít oči (mohla by se tam dostat infekce) a nutné je i zrak chránit proti UV záření tmavými brýlemi. To platí i v případě prevence. Vyrazit si na hory bez krému a brýlí je vrchol nezodpovědnosti. Na hory zkrátka nevyrážejte bez slunečních brýlí s kvalitním UV filtrem, které chrání zrak jak před samotným sluníčkem, tak jeho odrazu na sněhu. Ve vyšších polohách mějte brýle na očích v každém počasí, i když bude mlha.

Na hory jedině s kvalitními brýlemi

Jde o něco, co člověk opravdu nechce zažít. Sněžná slepota sama odezní a nenechá žádné poškození a následky, přesto se doporučuje návštěva lékaře. Pokud budete na horách sami, může jít o ohrožení života. Sám se člověk jen stěží dopraví někde na chatu - do bezpečí. Proto si sebou na hory přibalte vždy i kvalitní sluneční brýle. Sněžná slepota je něco, co opravdu nechcete zažít.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články