Menu
Úvod  › 

Špína pomáhá lepší imunitě u dětí

Přestaňte udržovat své děti v úzkostlivé čistotě a nechte je občas pohrát si v bahně. Přiměřené množství špíny, se kterou přijde vaše dítě do kontaktu, pomáhá budovat jeho imunitní systém.

Pokud nutíte své dítě, aby si neustále mylo ruce, propadáte hysterii, kdykoli sáhne na nějakou špinavou věc a nedokážete si představit, že byste ho například nechali pohrát si v bahně, ohrožujete tak nevědomky jeho zdraví. Podle studie, jejíž výsledky citoval například New York Times, je zřejmé, že děti, které si občas olíznou špinavé prsty a jejich rodiče se je nesnaží udržovat v úzkostlivé a dokonalé čistotě, jsou mnohem zdravější než jejich vrstevníci, kteří se špínou prakticky vůbec do styku nepřicházejí. U dětí jde totiž o instinktivní chování, které jim pomáhá posilovat imunitní systém, tím že jej "trénují" stykem s mikroorganismy.

"Děti pomocí svých úst nejenže objevují svět kolem sebe, ale když vkládají do úst věci, které nejsou úplně čisté, dovolují tak svému imunitnímu systému, aby objevil okolí," říká vedoucí výzkumu, mikrobioložka a imunoložka Mary Ruebushová. "Pokud budete okolí svého dítěte držet v úzkostlivé čistotě a budete například používat přemíru dezinfekčních prostředků, nedáte jeho imunitnímu systému vůbec možnost, aby získal potřebnou praxi v boji proti mikroorganismům a nebude mu tak schopný ani v budoucnu zajistit patřičnou ochranu. Styk s mikroorganismy je pro zdravý imunitní systém dítěte naprosto klíčový."

Řada dalších výzkumů potvrdila, že například vůči střevním potížím jsou mnohem odolnější děti z rozvojových zemí než děti ze západní civilizace. Vědci právě tuto skutečnost připisují tomu, že děti z rozvojových zemí a přírodních národů od malička přichází do styku s celou řadou mikroorganismů, tudíž je na jejich útok imunitní systém připraven a je schopen ho v zárodku zlikvidovat.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Test: Znáte zásady první pomoci u dětí?
Plavání dětí: Co byste měli vědět
7 léků, které svým dětem nikdy nedávejte
Děti pracujících matek jsou samostatnější
Očkování dětí: Pro a proti