Stádia porodu: Co máte čekat
Už je to tady a vy rodíte! Jak moc to bude bolet? Jak to bude probíhat a na co se máte vůbec připravit? Čtěte, jaká jsou stádia porodu.
Porod dítěte probíhá v podstatě ve třech stádiích. První doba porodní je jakási příprava na porod a končí plným rozšířením děložního hrdla. Druhá doba porodní zahrnuje samotný porod dítěte a v průběhu třetí doby porodní porodíte placentu. I když je každá žena jiná a v průběhu porodu se mohou vyskytovat nejrůznější odlišnosti, některé informace jsou pro průběh většiny porodů společné.
První doba porodní
První doba porodní je obvykle nejdelší částí porodu. Jde o to stádium porodu, kdy máte kontrakce a vaše děložní hrdlo se rozšiřuje. Tato porodní doba se může dále ještě dělit do tří dalších fází.
Časná fáze je charakterizována lehkými kontrakcemi, které od sebe mohou být vzdáleny dvacet minut i půl hodiny, postupně se stávají častějšími, až se rozestup mezi nimi zkrátí na pět minut. V tomto stádiu jste schopná ještě normálně "fungovat" a vydržíte i ležet v posteli. Většina žen v této fázi ještě do nemocnice neodjíždí a nepociťuje žádné zvláštní omezení.
Těžší začíná být aktivní fáze, kdy přichází na "lámání chleba." Kontrakce se v jejím průběhu objevují obvykle po čtyřech až pěti minutách a trvají přibližně šedesát sekund. Během kontrakcí myslete na to, že je mezi nimi poměrně dlouhá doba, kdy si budete moci odpočinout. Využijte této přestávky k relaxování, jděte do koupelny a napijte se. Pokud chcete rodit s utišujícími prostředky, je nutné, abyste se do porodnice dopravila v tomto stádiu.
V poslední fázi první porodní doby se kontrakce objevují už po dvou až třech minutách, trvají přibližně minutu a půl. U některých žen se v této fázi objeví zimnice nebo zvracení. Neděste se, jde o zcela normální příznak. Utěšujte se tím, že tato fáze obvykle netrvá dlouho a jedná se jen o hodinu nebo dvě. Právě v této fázi pravděpodobně oceníte přítomnost podporujícího partnera. Může vám otírat zpocený obličej mokrým ručníkem, svlažit vám rty a poskytnout vám psychickou podporu.
Druhá doba porodní
Teď obvykle dostanete pokyn od lékaře, abyste začala tlačit a nejspíš také pocítíte značnou úlevu. V průběhu první doby porodní za vás veškerou práci odvedlo vaše tělo a teď mu konečně můžete pomoci. Tato porodní doba může trvat i dvě hodiny, ale u většiny žen je to mnohem kratší doba. Délka tohoto stádia závisí na poloze matky (vertikální poloha je obvykle rychlejší), poloze dítěte, podaných lécích a podobně. Intervaly mezi kontrakcemi se teď obvykle zvětší a přichází obvykle opět po čtyřech až pěti minutách. Druhá doba porodní končí narozením dítěte.
Teď nastává čas na dechová cvičení. Soustřeďte se proto na relaxaci mezi kontrakcemi. Pokud je to možné, měňte často polohu a nezapomeňte pravidelně močit.
Třetí doba porodní
Teď už držíte své dítě v náručí a proto vás možná poněkud zmate, když vás lékař požádá, abyste znovu zatlačila. V tomto stádiu totiž ještě musíte porodit placentu. Kojení okamžitě po porodu pomůže vaší děloze ve vypuzení placenty. Obvykle k němu dojde do hodiny od porodu, nejčastěji do několika minut.
Čtvrtá doba porodní
Postpartum se občas nazývá také čtvrtou dobou porodní. Po prodělaném porodu prochází vaše tělo četnými změnami. Nebojte se v tomto období požádat o pomoc s péčí o čerstvě narozené miminko. Vaše tělo se bude pomalu měnit a bude se stále více přibližovat stavu před těhotenstvím, nikoli však úplně. Nastávají změny typické pro šestinedělí.
Další články k tématu: Porod
- Pětisekundový průvodce porodem
- Císařský řez, selhání nebo výhra?
- Varovné signály, aneb jak poznáte porod
- Průvodce porodem
- Stádia porodu: Co máte čekat
- Porod bez bolesti? Průvodce utišujícími prostředky
- Rady pro tatínky: Co se děje po porodu
- 10 tipů pro rychlý a snadný porod
- Víte, jaké jsou důvody pro použití porodnického gelu?