Syndrom náhlého úmrtí: Jak snížit riziko
Je to noční můra všech rodičů: večer uložíte zdravé dítě a ráno jej najdete mrtvé. Jak můžete snížit riziko, že syndrom náhlého úmrtí potká právě vaše dítě.
Syndrom náhlého úmrtí (SIDS) představuje nejhorší noční můru všech rodičů. Zatím nikdo neodhalil jeho přesnou příčinu a konkrétní důvod smrti je většinou neznámý. Nejčastěji postihuje děti mezi jedním a dvanácti měsíci. Následující preventivní opatření by vám měla pomoci jeho riziko zmírnit:
1. Spaní na zádech
Jedním z nejefektivnějších způsobů, jak zmírnit riziko SIDS, je ukládat dítě ke spánku na záda. Výzkumy potvrdily, že spaní na bříšku, vyvíjí tlak na čelist dítěte, zužují dýchací cesty a může potenciálně ztěžovat dýchání. Spaní na zádech snižuje riziko SIDS podle odborníků přibližně o padesát procent.
2. Používejte větrák
Riziko syndromu náhlého úmrtí zvyšuje příliš vysoká teplota v místnosti. Investujte do větráku a zvlhčovače vzduchu, které budete zapínat, když ukládáte dítě ke spánku. Nezapomínejte pravidelně větrat.
3. Nekuřte
Děti matek, které kouří, mají trojnásobné riziko, že je potká SIDS, než ostatní děti. Toto zvýšené riziko platí bohužel nejen pro děti žen, které kouří po porodu, ale také pro ty, které kouřily v půběhu těhotenství. Pokud je dítě vystaveno pasivnímu kouření, riziko SIDS je dvojnásobné.
4. Použijte tvrdou matraci
Kupte dítěti tvrdou matraci. I když máte samozřejmě nutkání obklopit dítě měkkými a hebkými věcmi, tvrdou nebo alespoň polotvrdou matrací mu prospějete nejvíce. Příliš měkká matrace, nebo dokonce vodní postel, představují z hlediska výskytu SIDS obrovské riziko.
5. Nepřecpávejte postel
Plyšová zvířátka, měkké polštáře a přikrývky sice možná vypadají dobře na fotografiích v prospektech dětských pokojů, ale právě přemíra těchto měkkých předmětů zvyšuje riziko výskytu SIDS. Dokazuje to i studie z roku 2007, podle které by mělo mít dítě v postýlce pouze přikrývku a maximálně jednu plyšovou hračku.
6. Používejte lehkou přikrývku
Nedávejte dítěti tlustou přikrývku, ani jí kolem něj neomotávejte. Přikrývka, kterou má vaše dítě v postýlce by měla být natolik lehká, aby umožňovala dítěti bez problémů dýchat i v případě, že mu zakryje ústa a nos.
7. Mějte dítě vedle sebe
Umístěte postýlku dítěte do pokoje, kde spíte i vy, nejlépe vedle své postele. Výzkumy dokazují, že děti, které prvních několik měsíců spí ve stejném pokoji se svými matkami, mají nižší riziko, že se u nich vyskytne syndrom náhlého úmrtí.
Máte holku, nebo kluka? Na co se připravit
Plavání miminek: Pro a proti
Kojenecká masáž: Co byste měli vědět
Test pro muže: Dokážete se postarat o mimino?