Syndrom náhlého úmrtí: Předejde mu kojení a očkování
Riziko syndromu náhlého úmrtí je menší, když je dítě očkované, kojené a nedáváte mu do postýlky plyšáky. Ukazují to závěry vědců.
Jde o noční můru všech rodičů; večer uložíte zdravé dítě do postýlky a ráno je mrtvé. Nemá žádné zdravotní problémy ani obtíže. Viníkem je totiž syndrom náhlého úmrtí (SIDS), jehož přesnou příčinu vědci zatím neznají. Nicméně pediatři už ví, které faktory jeho riziko zvyšují a co můžete udělat pro jeho prevenci:
Postýlka vycpaná nejrůznějšími plyšáky, polštáři a přikrývkami vám může připadat pohodlná a roztomilá, ale pro vaše dítě rozhodně není nejbezpečnější. Stejně tak nedoporučují rodiče ani situaci, kdy dítě sdílí postel společně se svými rodiči nebo dalším dítětem. V takové situaci totiž riziko syndromu náhlého úmrtí značně stoupá. I když toto doporučení pediatři již několikrát v minulosti opakovali, American Academy of Pediatrics (AAP) upozorňuje na skutečnost, že celá řada rodičů jej nerespektuje a nechává své děti spát ve společné posteli.
Už v roce 1992 vydala AAP doporučení, aby rodiče své děti ukládali ke spánku zásadně do polohy na zádech a nikoli na břicho. Kampaň, která se kolem spaní na zádech rozpoutala, měla za následek snížení výskytu SIDS o polovinu. Aktuálním problémem teď tedy není spaní na zádech, které většina rodičů u svých dětí dodržuje, ale spíše právě sdílení postele dítěte s rodiči. Stoupá totiž počet dětí, které byly ve spánku zalehnuty nebo udušeny. Postýlka dítěte by proto také neměla mít žádné mezery mezi matrací a rámem postele. Malé děti nemají ještě takovou sílu ani koordinaci, aby se dokázaly obrátit na bok.
Dítě by mělo spát ve stejném pokoji jako jeho rodiče, ale nikde ne ve stejné posteli. Nekrmte také dítě v hlubokém křesle, kde hrozí reálné riziko, že v průběhu krmení oba dva usnete. Riziko SIDS výrazně stoupá u dětí, jejichž matky v průběhu těhotenství kouřily. Dejte dítěti na spaní dudlíka; vědci si nejsou jisti, proč tomu tak je, ale používání dudlíku riziko SIDS snižuje. Riziko je také nižší u kojených dětí. V bdělém stavu nechávejte dítě co nejčastěji na břiše, aby si mohlo posílit svaly. A ještě zajímavost na závěr: Výzkumy ukázaly, že používání monitorů dechu riziko SIDS žádným způsobem nesnižuje.
Nenápadný zabiják: Syndrom třeseného dítěte
Syndrom náhlého úmrtí: Všechno, co chcete vědět
6 tipů, jak předejít syndromu náhlého úmrtí
Kojenecká masáž: Co byste měli vědět
Věci, bez kterých se rodiče dětí neobejdou