Menu
Úvod  › 

Tampóny, vložky, nebo kalíšek? Co je pro vás tím pravým?

Co se vám vyplatí používat při menstruaci? Tampóny, vložky, nebo menstruační kalíšek? Spočítejte si jejich pro a proti.

Věřte tomu nebo ne, vědci spočítali, že průměrná žena použije za svůj život přibližně deset tisíc menstruační produktů (ať už vložek, nebo tampónů). Při takovém množství už se vyplatí přemýšlet nad tím, co je pro vás tou nejlepší volbou a kterou z metod budete používat. Jaké jsou tedy jejich klady a zápory?

Menstruační vložky

Menstruační vložky jsou na scéně už několik desetiletí a na výsluní se drží i v současné době. Nabízejí se v mnoha velikostech i stupních savosti. Menstruační vložky většinou preferují ženy ve dnech slabšího krvácení, nebo ty, které krvácejí mezi cyklem. Naopak ženy s velmi silným krvácením často kombinují tampón s vložkou, aby si byly ochranou naprosto jisté. Hlavní nevýhodou vložek je jejich relativní nepohodlnost a omezení při některých aktivitách. Problémem může být i zápach, který vzniká rozkladem krve a množením bakterií na jejich povrchu. Podle nedávno provedené studie používají tampóny především ženy mladší čtyřiceti let, vložky jsou oblíbené spíše mezi staršími ženami.

Menstruační tampóny

Tampóny se objevily na trhu už ve třicátých letech minulého století a jsou volbou spíše mladších žen. Ženy si je často volí kvůli pocitu tělesné svobody, kterou jim v průběhu periody poskytují. Stejně jako menstruační vložky se i tampóny nabízejí v mnoha velikostech a stupních savosti. Odborníci doporučují měnit tampóny každé čtyři až osm hodin a používat co nejmenší velikost. Tampóny nejsou doporučovány k použití mezi periodami, takže pokud bojujete s nepravidelnou menstruací nebo špiněním mezi cyklem, zvolte raději jinou variantu. V osmdesátých letech byl potom poprvé popsán takzvaný toxický šokový syndrom (TSS), což je závažná komplikace spojená s používáním tampónů. Stejně tak některé studie naznačují souvislost mezi používáním tampónů a zvýšeným výskytem infekcí močových cest.

Menstruační kalíšek

Ačkoli je menstruační kalíšek na trhu již také několik desetiletí, není zdaleka tolik rozšířený jako tampóny a jeho popularita vzrůstá teprve v posledních letech. Základní typ má tvar jakéhosi zvonku vyrobeného z gumy nebo silikonu, který je možné po použití a vyčištění použít znovu. Na rozdíl od vložek a tampónů menstruační kalíšky krev nesají, ale pouze ji sbírají. Ženy, které preferují menstruační kalíšky, na nich obvykle oceňují možnost nechat si kalíšek zavedený až dvanáct hodin. Podle průzkumů si ženy mění kalíšek téměř třikrát méně často než tampóny a vložky. Další výhodou menstruačních kalíšků je absence chemikálií a bělidel, které obsahují vložky a tampóny, a které mohou způsobovat alergické reakce. Jako nevýhodu mohou ženy považovat složitější aplikaci menstruačního kalíšku a pro některé ženy je nepřijatelná představa jeho čistění.

Více o mentruačním kalíšku najdete zde

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Menstruační tampony: Skrytý zabiják
10 důvodů, proč má vaše menstruace zpoždění
Nepravidelná menstruace: Co se vám tělo snaží říct?
Proč má vaše menstruace zpoždění?
Nepravidelná menstruace a otěhotnění
Témata, která musíte probrat se svým gynekologem