Těhotenská cukrovka: Hrozí i vám?
Těhotenská cukrovka je věčným strašákem nastávajících maminek. Kdy se u vás může objevit, jak jí poznáte a co můžete udělat pro prevenci?
Velmi zjednodušeně se dá říci, že těhotenskou cukrovkou trpí taková žena, které se v těhotenství hladina cukru příliš zvýší. Obvykle zmizí po porodu.
Vysoká hladina krevního cukru však může být příčinou problémů pro vás i vaše dítě. Dítě může být v jejím důsledku například příliš velké, což následně ztěžuje porod a zvyšuje pravděpodobnost komplikací. Stejně tak se vaše dítě může narodit s nízkou hladinou krevního cukru. Nicméně v současné době, díky kvalitní léčbě, většina žen s těhotenskou cukrovkou přivede na svět zdravé dítě.
U žen, které trpí těhotenskou cukrovkou, existuje v budoucnu také větší riziko rozvoje diabetu typu 2. Nicméně toto riziko můžete minimalizovat (nebo alespoň snížit závažnost pozdější choroby), pokud si dokážete udržet zdravou váhu, budete dodržovat zdravý jídelníček a dopřejete svému tělu dostatek pohybu.
Co je příčinou?
Slinivka produkuje hormon jménem inzulín. Inzulín pomáhá vašemu tělu správně používat a uskladňovat cukr z potravin, které konzumujete. Tak udržuje hladinu vašeho krevního cukru v bezpečných mezích. Když otěhotníte, hladina krevního cukru v závislosti na těhotenských hormonech roste. Vaše slinivka potom může mít problém vyrovnat se se zvýšenými požadavky na produkci inzulínu. Pokud slinivka nedokáže vyrobit dostatečné množství inzulínu, hladina krevního cukru překročí bezpečnou hranici a v takovém případě mluvíme o těhotenské cukrovce.
Jaké jsou symptomy?
Těhotenská cukrovka se nemusí projevovat žádnými symptomy, nicméně testy ji spolehlivě odhalí. Testy na těhotenskou cukrovku se dělají obvykle mezi čtyřiadvacátým a osmadvacátým týdnem těhotenství. Možná budete překvapená, pokud testy odhalí vysokou hladinu krevního cukru, i když nepociťujete žádné problémy.
Někdy mohou těhotné ženy trpět symptomy, které jsou typicky spojené s jinými typy diabetu, aniž by je rozpoznaly. Většinou jde o permanentní pocit žízně, zvýšenou frekvenci močení, permanentní pocit hladu nebo zastřené a rozmazané vidění.
Na druhou stranu zvýšená frekvence močení a větší pocit hladu patří k běžným příznakům těhotenství a nemusí být spojeny s těhotenskou cukrovkou. Pokud u sebe podobné symptomy pozorujete, promluvte si o tom se svým lékařem.
Jak probíhá diagnóza?
Naprostá většina žen podstupuje test na těhotenskou cukrovku mezi čtyřiadvacátým a osmadvacátým týdnem těhotenství. Pokud má ale váš ošetřující lékař podezření na těhotenskou cukrovku, můžete testy podstoupit dříve.
Obvykle testy probíhají ve dvou fázích. V první testu je vaše krev testována hodinu až dvě poté, co vypijete cukernatý roztok. Pokud je hladina krevního cukru příliš vysoká, je potřeba test zopakovat ještě po třech hodinách. Jestliže je hladina krevního cukru stále vysoká, trpíte pravděpodobně těhotenskou cukrovkou.
Léčba cukrovky
Mnoho žen trpících těhotenskou cukrovkou může kontrolovat hladinu krevního cukru už tím, že změní své jídelní návyky a začne pravidelně cvičit. Navíc tyto úpravy životního stylu vám také mohou pomoci předejít těhotenské cukrovce u dalších těhotenství a diabetu typu 2 v budoucnu.
Navíc je u těhotenské cukrovky nutné pravidelně kontrolovat hladinu krevního cukru a podstupovat pravidelné lékařské prohlídky. Možná budete muset také podstoupit injekce inzulínu.
Další články k tématu: Těhotenství a deprese
- Porodní blues: jaké je období smutku a plačtivosti?
- 10 vět, které nikdy nesmíte říct těhotné ženě
- Naučte se milovat své těhotné tělo
- Těhotenská cukrovka: Hrozí i vám?