Menu
Úvod  › 

Těhotenství při nadváze

Obezita je mezi ženami stále častější, přitom se však jedná o rizikový faktor těhotenství. Jak zvládnout jiný stav i při kilogramech navíc?

Podle statistik trpí víc než polovina těhotných žen v Evropě a Spojených státech nadváhou. Jde o fenomén, který odborníci nemohou ignorovat, i když je stále více znepokojuje. Pokud nosíte nadměrnou velikost, pravděpodobně už jste slyšela o tom, jak hmotnost ovlivňuje vaše zdraví. Nicméně i s nadváhou můžete prožít zdravé, úžasné těhotenství a porodit krásné, zdravé dítě.

V první řadě si najděte lékaře, kterému můžete důvěřovat, a který bude akceptovat zdravotní specifika vyplývající z vaší tělesné hmotnosti. Profesionál by měl být schopný provést vás zdravým těhotenstvím, hlídat váš váhový přírůstek, ale zároveň byste se neměla cítit jako neschopná matka, pokud přiberete o půl kila za měsíc navíc.

I když většina žen s nadváhou donosí a bez problémů porodí zdravé dítě, existuje u nich větší riziko rozvoje některých nemocí. U obézních žen se například mnohem častěji vyskytuje vysoký krevní tlak než u štíhlých žen. Těhotným ženám s nadváhou hrozí také častěji rozvoj těhotenské cukrovky, která může být příčinou příliš velkých dětí. Ostatně nadměrně velké děti se častěji rodí i obézním ženám bez cukrovky. Velké dítě potom zvyšuje riziko nutnosti císařského řezu nebo komplikací v průběhu vaginálního porodu.

U obézních žen existuje také větší riziko obtížného porodu, kdy dítě uvázne a hrozí poškození nervů dítěte a vaginálního zranění matky. Obézní ženy by měly být kvůli těhotenské cukrovce sledované v prvním trimestru. Pokud testy dopadnou dobře, měly by být testovány znovu mezi čtyřiadvacátým a osmadvacátým týdnem těhotenství. Kontrolování váhy a velikosti dítěte může pomoci tomuto předejít.

Podle lékařských statistik mají ženy s nadváhou o třicet až čtyřicet procent vyšší riziko, že porodí dítě s vrozenými vadami. Tomu lze účinně předcházet vhodnými potravinovými doplňky s kyselinou listovou. Je však opět nutné, aby vám s jejich výběrem pomohl odborník.

Jedním z největších nesmyslů, který kolem těhotenství žen s nadváhou panuje, je přesvědčení, že už nemohou v těhotenství dále přibrat. Odborníci naopak důrazně varují před držením diet v těhotenství. Doporučovaný váhový přírůstek pro obézní těhotné ženy činí sedm až deset kilogramů.

Studie publikovaná v roce 1996 v magazínu Obstetrics & Gynecology zjistila, že žádný nebo minimální nárůst váhy obézních žen v těhotenství vůbec neznamená, že dítě bude automaticky zdravější. Naopak pro matku není zdravé, pokud v těhotenství vůbec nepřibere. Pořád zde platí pravidlo o zlaté střední cestě, kdy nebudete hladovět, ale zároveň nepopustíte uzdu svým chutím.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články