Televizní seriály vám zlikvidují vztah
Sledujete často televizní seriály? Potom zapomeňte na to, že vám bude fungovat vztah. Náruživí televizní diváci mají totiž s partnerskými vztahy ty největší problémy. Dokázala to nová studie.
Studie, která byla zveřejněna před několika dny v magazínu Mass Communication and Society, prokázala, že ti lidé, kteří tráví hodně času sledováním televizních seriálů, se potýkají s nejnefunkčnějšími vztahy. Problém je podle autorů výzkumu v tom, že seriály předkládají svým divákům nesmyslně romantickou vizi vztahů, kterou se následně jejich fandové snaží převést i do svého reálného partnerského vztahu. Přirozeně jen málokdy uspějí a to je příčinou jejich rozčarování. Psychologové varují především před situací, kdy náruživí diváci televizních seriálů nejsou dobře schopni rozlišit mezi realitou a seriálovou fantazií.
"V rámci našeho výzkumu jsme zjistili, že ti lidé, kteří se nechali ovlivnit nerealistickými charakteristikami a osudy postav z televizních seriálů, jsou mnohem méně spokojeni ve svém vlastním vztahu a mají pocit, že by jim s jiným partnerem bylo mnohem lépe," uvádí vedoucí výzkumu Jeremy Osborn. "Cílem našeho výzkumu bylo dokázat, že intenzivní sledování televizních seriálů vede k odtržení od reality a neschopnosti pohlédnout na vlastní vztah objektivně. Naprostá většina fandů seriálů nedokáže posoudit, zda jsou jejich požadavky na partnera realistické a odkud se vlastně tyto požadavky a očekávání vzala."
Výzkumu se zúčastnily téměř čtyři stovky manželských párů. Respondenti odpovídali na otázky mapující jejich spokojenost se současným partnerským vztahem, očekávání, která od vztahu mají, a víru v budoucnost vztahu. Kromě toho se jich vědci ptali, do jaké míry si myslí, že jsou vztahy zobrazované v seriálech skutečné. Sledovala se i frekvence sledování seriálů a řada dalších oblastí, které souvisely s partnerským vztahem, nebo sledováním televizních seriálů. Autoři výzkumu také zjistili, že čím častěji lidé televizní seriály sledují, tím více jsou ochotni věřit tomu, že seriálové postavy a vztahy mezi nimi jsou realistické a je možné je napodobit i ve skutečném životě.
Nebezpečí však spočívá především v tom, že naprostá většina diváků si vůbec neuvědomuje, jak je intenzivní sledování seriálů škodlivé a do jaké míry prezentují zcela pokřivenou podobu mezilidských vztahů. Tendence k jejich napodobování působí potom na partnerské vztahy likvidačně.
5 způsobů, jak vás televize pomalu zabije
Dětem do dvou let televizi nepouštějte!
Televize škodí dětem víc než počítače
Důvody rozchodu: Proč dávají ženy mužům kopačky
Získejte zpátky chuť na sex