Menu
Úvod  › 

20 tipů, jak zvládnout výpověď v práci

Výpověď z pracovního poměru je docela nepříjemná záležitost. Ať už ji dostanete, nebo sami podáte, vždycky umí potrápit. Přečtěte si následujících 20 tipů, které vám pomohou snáze zvládnout poslední týdny v zaměstnání.

Dostali jste výpověď

1. Nic si nevyčítejte 

Výpověď můžete dostat z mnoha různých důvodů. Jednou z možností je špatná finanční situace firmy. Nic si nevyčítejte, vy za to nemůžete. Nedělejte si zbytečné výčitky ani tehdy, pokud výpověď dostanete kvůli nějakému svému pochybení. Raději se poučte, aby se situace víckrát neopakovala. 

2. Nemstěte se zaměstnavateli 

Zaměstnavatel musí mít k výpovědi vážný důvod. Rozhodně vám ji nesmí dát jen proto, že jste mu povahově nesedli. Proto nic nevyčítejte ani jemu, za nic se mu nemstěte. Chovejte se k němu stejně, jako jste se k němu chovali předtím. Zbytečně byste si výpovědní lhůtu znepříjemňovali. 

3. Nebojte se požádat o odbornou pomoc 

Náhlá ztráta zaměstnání může způsobit nemalé psychické potíže. Podělte se o své starosti s blízkými, nestyďte se vyhledat odbornou pomoc. Nemusíte hned chodit k psychiatrovi, existují také různé telefonické linky, kde vám odborníci odpoví na řadu otázek. Řešte svoje potíže dřív, než přerostou ve vážné problémy. 

Výpověď - kdo z koho

Podáváte výpověď 

4. Dobře si ji rozmyslete 

Výpověď se sice většinou dá vzít zpátky, vztah se zaměstnavatelem už ale nebude takový jako dřív. Proto si nejdříve důkladně rozmyslete, zda chcete opravdu odcházet.

5. Dejte výpověď v soukromí 

Určitě nechcete sebe ani zaměstnavatele vystavovat stresu ze zraku ostatních. Sedněte si se svým nadřízeným v klidu a soukromí.

6. Nezapomeňte, že na výpověď máte právo 

Zatímco zaměstnavatel musí k výpovědi vždy udat prokazatelný důvod, vy ji můžete podat „jen tak" a zaměstnavatel ji vždy musí přijmout

7. Pamatujte si, že nemusíte udávat důvod 

Výpověď můžete, ale nemusíte zdůvodnit. Zaměstnavatel nemá právo důvod jakýmkoliv způsobem vymáhat. 

8. Opatřete si kopii výpovědi 

Abyste měli jistotu, že výpověď skutečně bude přijata, přineste ji rovnou ve dvou kopiích a nechejte obě potvrdit. Jednu dejte zaměstnavateli, druhou si vezměte domů. Je to podobné jako se smlouvou - tu také máte vy i zaměstnavatel.

9. Z reakcí zaměstnavatele si nic nedělejte

Je možné, že vám dá zaměstnavatel poslední měsíce pěkně „vyžrat", obzvlášť, pokud jste neměli zrovna dobré vztahy. Nenechejte se rozhodit, reagujte s klidem, zbytečně se nehádejte, ať vás práce nadměrně nevyčerpává. 

10. Stůjte si za svým 

Zaměstnavatel se vás možná bude snažit zviklat ke změně názoru. Buďte odolní vůči přemlouvání, zvýšení mzdy a dalších výhodných nabídek. Pro změnu zaměstnání jste se určitě rozhodli z nějakého vážného důvodu. Pokud jim nebyl nedostatek financí, stůjte si za svým. 

11. Ověřte si na internetu, zda máte správně všechny formality 

Víte, jak se výpověď píše? Internet vám pomůže. Čerpejte z důvěryhodných zdrojů, pro jistotu porovnejte více vzorů z různých stránek. 

12. Nikomu o výpovědi neříkejte 

Zaměstnavatelé neradi slyší, když o výpovědi říkáte dříve kolegům. Zaměstnavatel obvykle chce o vašem odchodu promluvit jako první sám. 

13. Odcházejte v míru 

Neopouštějte zaměstnání stylem  „prásknu dveřmi a už mě nikdo neuvidí". I když vám původní zaměstnání v mnohém vadilo, opouštějte je v klidu a míru. 

Odchod z práce

Tipy vhodné pro obě situace

14. Hledejte si novou práci

Pokud nejste vyloženě vyčerpaní dlouholetou prací a nepotřebujete si chvíli odpočinout od pracovního procesu, začněte s hledáním nové práce nejpozději během výpovědní lhůty. S vidinou nového místa se budete cítit mnohem sebejistěji a lépe, navíc se vyhnete nepříjemnému pracovnímu úřadu.

15. Nehledejte novou práci z pracovního počítače

A to i když třeba zrovna nemáte co dělat. Využijte raději mobilní telefon nebo nechejte hledání na doma a svůj soukromý počítač.

16. Nastudujte si všechny právní záležitosti

Máte nárok na odstupné nebo podporu v nezaměstnanosti? Kdy se nahlásit na pracovní úřad? K jakému datu vám má zaměstnavatel vyplatit zbytek dovolené? Zjistěte si všechny důležité informace, aby vás v bývalé práci o něco neochudili. 

17. Vyhodnoťte, co se vám povedlo a v čem máte mezery 

Uzavřete svůj pracovní poměr soukromým vyhodnocením. Co se vám dařilo? Co vám práce dala? Kam vás posunula? Pomůže vám to k větším úspěchům v novém zaměstnání.

18. Nepolevujte

Neřiďte se heslem „po nás potopa" a usilovně pracujte až do posledního okamžiku. Vymačkejte ze sebe vše. budete mít nakonec lepší pocit. 

19. Věci odnášejte postupně 

Čím déle jste byli v jednom zaměstnání, tím více jste v práci nakupili věcí. Nespoléhejte se na to, že všechno zvládnete vyklidit poslední den. Abyste odchod zvládli v klidu, procházejte věci nejméně s týdenním předstihem.  

20. Rozlučte se s kolegy 

Ať už jste měli jakékoliv vztahy, se všemi se slušně rozlučte, poděkujte za spolupráci, podejte si ruce. Pokud s nimi máte dobré vztahy, můžete uspořádat rozlučkový večírek. Bude se vám odcházet mnohem lépe. 

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)


Další články k tématu: Práce a život