Tipy, které povzbudí vaši paměť
Opět jste ztratili klíče? Nepamatujete si jméno ženy, kterou vám představili před pěti minutami? Je čas s tím něco udělat. Tady je sedm tipů, které povzbudí váš mozek i paměť.
Vsaďte na železo.
Železo pomáhá neurotransmiterům, které jsou pro paměť klíčové, aby správně fungovaly. Navíc je váš mozek extrémně citlivý na jeho nízkou hladinu. Testy prokázaly, že lidé s nízkou hladinou železa se dvakrát častěji ptali na stejné věci, než lidé s dostatečným množstvím železa. Zakupte si v lékárně doplňky s jeho obsahem.
Soustřeďte se na jednu věc.
Většina z nás už si zvykla dělat několik věcí najednou, což je v dnešní digitální době nepostradatelná schopnost. Jenže, pokud posloucháte zprávy a současně odpovídáte na maily, nejste schopni udělat ani jednu z těch věcí pořádně. Vždy když dostanete novou informaci, je potřeba, aby ji zpracovaly patřičné části mozku. Když však děláte několik věcí najednou, snižuje se tak proces učení, protože mozek nestihne informace adekvátně zpracovat.
Osvěžte svou mysl.
Je už dlouho známo, že meditace snižuje hladinu stresu, který poškozuje mozkové buňky a schopnost uchovat informace v čase. Podle výzkumu University of Kentucky respondenti dosahovali mnohem lepší výsledků v testech paměti poté, co čtyřicet minut relaxovali. Podobnou službu vašemu mozku prokáže i kvalitní spánek.
Držte na uzdě svůj cholesterol.
Zdravá hladina cholesterolu je klíčová pro duševní svěžest, paměť a kardiovaskulární zdraví. "Špatný" LDL cholesterol se usazuje v cévách, což ztěžuje cirkulaci krve a důsledkem toho jsou i problémy s pamětí. Navíc studie ukázaly, že vysoká hladina cholesterolu je rizikovým faktorem Alzheimerovy choroby.
Zredukujte své léky
Jedním z vedlejších efektů celé řady léků na předpis je zhoršení paměti. Antidepresiva, léky proti úzkosti, protikřečové léky, beta-blokátory, chemoterapie, léky na Parkinsonovu chorobu, prášky na spaní, léky proti bolesti, antihistaminika a další léky mohou ovlivnit vaši paměť. Konzultujte jejich užívání se svým lékařem.
Dejte si jablko
Jablka obsahují antioxidanty, které zvyšují hladinu acetylcholinu, neurotransmiteru, který je klíčový pro fungování paměti a s věkem klesá. Jablka tak pomohou uchovat vaší paměť v kondici a zabraňují působení volných radikálů. Sklenice jablečného džusu denně zase, podle výzkumů, představuje účinnou prevenci proti Alzheimerově chorobě.
Věřte svému mozku
Bojíte se už předem, že si zase nic nezapamatujete a zase všechno zapomenete? Jenže pokud pociťujete úzkost z toho, že vaše paměť selže, vzdáváte to předem. V testech paměti dosahovali mnohem lepších výsledků lidé, kteří měli důvěru sami v sebe a věřili, že testy paměti zvládnou než ti, kteří měli obavy z toho, že si testové položky nezapamatují.
Exkurze do ženského mozku
Čím větší břicho, tím menší mozek
5 jídel, která nakrmí váš mozek
Mizerní řidiči mají svou neschopnost v genech