Tipy pro ženy: Jak být finančně nezávislá po rozvodu
Rozvod je sám o sobě mimořádně stresující záležitostí a připočtěte k tomu ještě starosti praktického a materiálního rázu. Máte jasno v tom, jak i udržet i po rozvodu finanční nezávislost?
"Když přišel můj manžel s návrhem na rozvod, byl to pro mě šok, protože jsem se domnívala, že máme idylické manželství, ve kterém jsme oba šťastní a spokojení," vypráví šestatřicetiletá Silvie. "Jenže se ukázalo, že manžel už několik let pěstuje poměr se svou kolegyní, která se touží vdávat, takže jsem zůstala se dvěmi malými dětmi sama. A teprve s odstupem času mi došlo, kolik výdajů platil muž ze svého platu a jak jsem na něm byla finančně závislá."
"Dětem je sedm a dva roky, takže jsem ještě na mateřské, a můj příjem se prakticky ze dne na den smrskl za rodičovský příspěvek a pár pětistovek, které manželovi stanovil soud jako alimenty. Stačil jeden měsíc a bylo mi jasné, že z toho nepokryjeme ani základní potřeby. Musela jsem vymyslet něco, jak přijít k penězům, tak jsme si s kamarádkou zřídily miniškolku, čímž jsme vyřešily problém hlídání svých vlastních mladších ratolestí a ještě jsme si byly schopné vydělat něco bokem. Už jsme získaly stálou klientelu i dobrou pověst a kromě toho nemám po dlouhé době pocit, že někomu visím na noze, nebo jsem na někom závislá."
Pokud jste na tom podobně jako Silvie a vaše manželství jednoduše nevyšlo tak, jak jste si představovala, neznamená to ještě, že musíte obracet každou korun a být závislá na částce, kterou vašemu bývalému manželovi vyměří k platbě soud. Naplánujte si a realizujte strategii, která vám umožní zachovat si finanční nezávislost i po rozvodu:
1. krok: Udělejte si finanční analýzu.
Pokud jste doposud nikdy nemusela nijak zvlášť řešit finanční starosti, velmi pravděpodobně nemáte přehled o tom, kolik měsíčně utratíte za jídlo, na kolik vás vyjdou volnočasové aktivity dětí, nebo do jaké míry zatřesou vaším rozpočtem nepravidelné výdaje, jako jsou například narozeniny dětí, či letní tábory. Zkuste si jeden měsíc poctivě zapisovat všechny výdaje a příjmy, abyste měla představu, jak na tom finančně z dlouhodobého hlediska budete. A nezapomeňte do této finanční rozvahy připočítat právě i nepravidelné výdaje a finanční rezervu, pro případ, že se vám rozbije pračka a podobně.
2. krok: Inspirujte se dalšími ženami.
Zapátrejte ve svém okolí po ženách (ať už rozvedených, nebo nerozvedených), které se zvládly finančně osamostatnit a inspirujte se jejich příběhem. To samozřejmě neznamená, že pokud si vaše kamarádka nechala vytvořit webové stránky na prodávání dětských capáčků a úspěsně na ní vydělává, měla byste její nápad zkopírovat do posledního detailu. Můžete z toho však například vydedukovat, že dětské zboží se dobře prodává a zaměřit své snažení podobným směrem. Inspirujte se zkrátka úspěšnými lidmi ve svém okolí a jejich úspěchy.
3. krok: Dejte o sobě vědět.
Ať už sháníte jen přivýdělek, nebo se chcete vrhnout po hlavě do zcela nezávislého podnikání, základem vašeho úspěchu je kvalitní prezentace. Její plán by měl být nedílnou součástí vašeho obchodního plánu. Uvědomte si, kdo bude vaší cílovou skupinou, koho byste chtěla oslovit a pro koho může být vaše zboží či služby zajímavé. Tomu také přizpůsobte svou prezentaci a reklamu. Není přitom od věci svěřit své prezentování odborníkům. A dokonce vás to nemusí stát ani korunu. Například webhostingová společnost Banan.cz nabízí profesionální webhosting, k tomu tvorbu webových stránek šitých na míru zákazníkovi a kompletní administrování obsahové části webu zcela zdarma.
4. krok: Získejte povědomí o finančních produktech.
I když se rozhodnete, že cesta samostatného podnikání, nebude vaší volbou, snažte se získat co nejvíc informací a povědomí o finančních produktech, které jsou v daném okamžiku na trhu k dispozici. Průzkumy totiž ukazují, že ženy instinsktivně svěřují ve většině případů své finanční záležitosti mužům a samy mají o finančním trhu jen jen minimum informací. Nemusíte nutně obíhat všechny finanční ústavy, abyste se dozvěděla, který z jejich produktů je nejvýhodnější. Na internetu existuje množství testů i srovnávacích kalkulaček, do nichž zadáte své podmínky i aktuální požadavky a dostane se vám adekvátního srovnání. Dejte si také pozor na finanční poradce, kteří se vám urputně snaží podsunout produkt jednoho peněžního ústavu.
5. Nevsázejte na jednu kartu.
I když se vám váš podnikatelský záměr může jevit jako nejlepší nápad na světě, pokud máte být skutečně finančně soběstačná, nikdy nesmíte vsadit většinu peněz na jednu kartu. Poohlédněte se i po jiných zajímavých finančních investicích. Poraďte se s finančně gramotnými kamarády a načerpejte inspiraci, kam můžete investovat své prostředky, abyste měla vždy za zády železnou rezervu.
6 nejčastější důvodů rozchodu
Otázky, které byste si měli položit, než se rozvedete
10 nejhorších způsobů, jak se rozejít
5 překvapivých pozitiv rozvodu
7 signálů, že jde váš vztah do háje
8 věcí, které musíte udělat po rozchodu