Tipy proti pocení: Co vám pomůže
Už vás nebaví dívat se na propocené koláče v podpaží vaší košile a děsit se, jestli jste cítit? Čtěte užitečné tipy, které vám pomohou proti pocení.
Kdykoli musíte zvednout ruku, provádíte maskovací manévry, aby nebylo vidět, jak se potíte. Můžete se stokrát utěšovat otřepaným heslem, že správný chlap má smrdět, skutečnost je taková, že nadměrné a viditelné pocení je ve většině situacích společensky nepřijatelné. I když byste si nejraději nechali potní žlázy chirurgicky odstranit, pro naše předky bylo pocení otázkou života a smrti. Jde totiž o účinný způsob ochlazování, který jim dovoloval lovit bez toho, aniž by zkolabovali přehřátím. Jenže pocení není spojeno pouze s vysokými teplotami, ale například i s nervozitou. Při ní totiž dochází k vyplavování stresových hormonů, které zvedají tělesnou teplotu a spouští tak pocení.
Tělesné funkce, jako je trávení, či pohyby svalů produkují teplo, ochlazujeme se pro změnu dýcháním. Pokud tento mechanismus k ochlazení nestačí, zapojuje organismus do hry pocení. Jako odpověď na vysokou teplotu nebo podrážděné nervy vyšle mozek signál do prodloužené míchy, která začne produkovat chemikálii jménem acetylcholin. Ta putuje od prodloužené míchy do tisíců nervů a jimi do nohou, rukou, hrudníku, obličeje a zad. Acetylcholin doputuje k čtyřem milionům potních žláz, které začnou filtrovat tekutinu z krevního oběhu a zahájí pocení. Skrze milióny kožních pórů se začne vylučovat pot, který tvoří devětadevadesát procent vody a jedno procento soli. Tělesná teplota se tak pomocí potu sníží.
Tipy proti pocení
I lidé, kteří se domnívají, že se nikdy nepotí, v podstatě neustále ztrácejí vodu. Už jen dýcháním ztratíte denně malou sklenici vody a to mluvíme o klidovém stavu. Pokud je navíc horko, nebo vynakládáte tělesnou námahu, vaše ztráta vody se samozřejmě zvýší. Protože největší koncentrace potních žláz se nachází v podpaží, na čele, dlaních, chodidlech a vlasové části hlavy, patří tyto místo k nejmokřejším částem našeho těla. Míra pocení je přitom dána geneticky, takže pokud bojujete s nadměrným pocením, vyčítejte to svým rodičům.
Nejjednodušší metodou, jak pocení zamezit, je použití antiperspirantu. Většina z nich z nich obsahuje aluminium, které se vsákne do pokožky a působí jako zátka potních žláz (to je rozdíl proti deodorantům, které pach rozkládajícího potu pouze překryjí, ale jeho vylučování nezamezí). Teoreticky můžete použít antiperspirant kdekoli, ale protože mají olejový základ, je obtížné aplikovat je například na ruce nebo nohy. Nejefektivnější je jejich použití právě v podpaží. Protože vaše kůže je suchá a navíc nejste v noci fyzicky aktivní, antiperspirant působí dokonce až tři dny. Neaplikujte ho však příliš velké množství, protože výsledkem bude podráždění kůže.
Nepomáhají na vás klasické antiperspiranty? Zkuste speciální, které se prodávají v lékárnách a obsahují až dvacet procent chemikálie aluminium zirconium. Jejich účinek je sice mnohem silnější, ale někteří lékaři jejich používání nedoporučují kvůli možné souvislosti s výskytem rakoviny.
Další možností je botox. Jde o napíchání botoxových injekcí do čela, dlaní, podpaží, nebo nohou, které dokáží zablokovat pocení až na osm měsíců.
10 důvodů, proč smrdíte
Jak přežít horké počasí: Užitečné tipy
10 vteřin, které vám vylepší zdraví
Test: Znáte své tělo?