Triky, které z vás udělají znalkyni vína
Rozeznáváte maximálně červené od bílého? To se teď změní. Přinášíme vám několik základních tipů, které vám pomohou rozpoznat dobré víno a získat cenné společenské body.
Základem je čistá vinná sklenička. Okraj sklenice by měl být lehce ohnutý směrem dovnitř. Aroma se tak lépe rozprostře, ale budete ho moci lépe zaznamenat čichem uvádí magazín Wines. Navíc vám tento tvar sklenice umožní snáze zakroužit vínem po dně.
Oceňte barvu
Teď nalijte do skleničky trochu vína. Pokud ochutnáváte více vín, začněte s nejlehčími (perlivá vína, růžová, potom lehká bílá a těžká bílá) a pokračujte k nejtěžším (lehká červená, těžká červená a nakonec dezertní vína). Tak se vaše chuť mnohem lépe rozvine, zůstane citlivá a jednotlivá vína si budete moci lépe vychutnat. K uchování citlivé chuti vám také pomůže usrkávání vody mezi jednotlivými druhy vín.
Všimněte si barvy vína. Buď zvedněte sklenici proti světlu, nebo ji podržte proti bílému pozadí, například proti bílému ubrousku.
Barva vám může poskytnout informace o věku vína. Bílá vína s věkem získávají barvu, červená ji naopak postupem času ztrácí. Mladá červená vína jsou tak sytě červená, zatímco starší vína mají tendenci k vytváření nahnědlých stop kolem okraje sklenice.
Ať už je víno staré jakkoli, jeho tón se u bílého vína může pohybovat od světle zelené až k žluté. U červeného vína jsou v pořádku tóny od rubínově červené až k cihlové.
Mystérium vůně
Zakružte vínem na dně tak, že sklenicí několikrát opíšete krouživý pohyb. Při kroužení držte sklenici za stopku nikoli za tělo. Kroužením se víno provzdušní a zlepší se tak jeho chuť.
Přibližte nos k okraji sklenice a vdechněte. Kouzlo vína začíná už ve vůni, kterou někteří vinaři považují dokonce za důležitější než chuť.
U většiny vín je rozpoznatelné charakteristické aroma hroznů, ze kterých bylo vyrobeno (např. Chardonnay, Cabernet Sauvignon, Pinot Noir, Zinfendel apod.). S ochutnáváním vín získáte víc zkušeností a identifikace charakteristického vinného aroma a buketu pro vás tak bude jednodušší.
Váš čich vám ale už od začátku řekne, jestli víno voní příjemně, nebo jsou v jeho aroma nějaké rušivé elementy. Možná ucítíte náznak vanilky, jahod, broskví, nebo dokonce trávy.
Chuť pro znalce
Konečně nastává čas víno poprvé ochutnat. Neochutnávejte ho plným douškem, ale jakýmsi jemným usrknutím, které naplní vaše ústa přibližně do poloviny. Předtím, než polknete, nechte víno klouzat po jazyku zepředu dozadu a ze strany na stranu. Vychutnávejte si přitom pocity, které ve vás jeho chuť vyvolává.
Všímejte si jeho dalších charakteristik. Je sladké nebo spíš kyselé? Pokud jde o červené víno, můžete v jeho chuti zaznamenat kyselinu tříselnou. Jde o lehké, střední, nebo těžké víno? Jak je silné? Je ovocné, nebo v něm rozpoznáváte jiné chutě? Je na omak hedvábné nebo drsné? A konečně, jde o vyvážené víno, nebo v něm převažuje jeden element na ostatními?
Spolkněte malé množství a chvíli počkejte. Pokud ale ochutnáváte víc druhů vín, například ve vinném sklípku, váš hostitel vám nejspíš nabídne nádobu, kam můžete víno vyplivnout, místo toho, abyste jej spolkli. Nejde o nezdvořilost, ale o opatření k uchování vaší chuti a dobrých rozpoznávacích schopností.
Rozhodujícím faktorem, zda je víno dobré, je to, že vám chutná, příjemně voní a je hladké na omak. Nejlepším školitelem je potom samotná praxe a co nejvíc zkušeností s různými typy vína.
Související články
- Jak bojovat proti zápachu z úst
- Triky, které z vás udělají znalkyni vína
- 5 nejpopulárnějších opileckých mýtů
- Co ve skutečnosti znamenají vaše chutě?
- Recepty pro opuštěné muže
- Bojujte proti stresu jídlem, aneb na čem si pochutnat?
- Losos s avokádovým pyré
- Arašídové máslo ? co o něm nevíte a jak si ho snadno doma vyrobit
- Kuře na paprice se smetanou
- Jednohubky a chuťovky pro návštěvu
- Losos na másle s karamelovými brambory
- Tipy na chutná a vydatná vegetariánská jídla
- Co jíst, když je venku vedro?
- Jak vyrobit domácí jogurt
- Jak se projevuje alergie na lepek
- Pečený čaj v troubě ? skvělé letní osvěžení
- Výtečný křehký meruňkový koláč s drobenkou
- Tipy na rychlé večeře
- Vláknina v potravinách - co jíst pro dobré zažívání
- Jak může vypadat vegetariánský den?
- Tipy na zdravé pamlsky
- Tipy na vánoční cukroví
- Jak se zbavit nafouklého bříška?!
- 3 důvody proč je snídaně tak důležitá
- Na co všechno můžete použít kokosový olej?
- Avokádo a jeho účinky na vaše zdraví
- Zpestřete si na jaře svůj jídelníček
- 5 tipů na zdravé večeře
- 4 tipy na zdravé snídaně
- Ve kterých potravinách najdete pro tělo nejprospěšnější tuky?
- 6 TOP potravin s pozitivními účinky na zdraví
- 4 superpotraviny budoucnosti, které můžete ochutnat již dnes
- Příklady, jak si připravit batáty
- Tyhle potraviny prospějí vaší pleti
- Netradiční tipy na sváteční pohoštění
- 5 top potravin nejen pro sportovce
- Zelené potraviny, které by neměly chybět v jídelníčku
- Potraviny a jejich kvalita, stravovací návyky, cavíky kolem zdravého stravování = bludný kruh
- Proč je důležité snídat?
- Které potraviny prodlužují život?
- Potraviny, které pomohou s usínáním