Tvrdnutí břicha v těhotenství: Kdy se máte bát?
Tvrdnutí podbřišku v těhotenství nemusí znamenat žádnou katastrofu. Víte však, co je ještě normální a kdy by vás tvrdnutí břicha mělo varovat?
I když má tvrdnutí břicha v těhotenství špatnou pověst a většina žen se ho děsí, ve skutečnosti s ním má zkušenosti téměř každá těhotná žena a nemusí znamenat nic špatného. Tvrdnutí břicha, neboli Braxton Hicksovy kontrakce, jsou vlastně nepravidelné kontrakce dělohy, které se objevují již kolem šestého týdne těhotenství, ačkoli naprostá většina žen je tak brzo není schopna vnímat. Naprostá většina žen je začne vnímat až v polovině těhotenství, nicméně některé ženy si jich nevšimnou nikdy. Své jméno získaly po lékaři Johnu Brastonu Hicksovi, který je poprvé v roce 1872 popsal.
Neškodné tvrdnutí, nebo předčasný porod?
Spolu s postupujícím těhotenstvím jsou Braxton Hicksovy kontrakce stále častější, nicméně až do posledních týdnů těhotenství by měly být nepravidelné, nepříliš časté a rozhodně bezbolestné. Nicméně v pozdějších stádiích těhotenství je někdy obtížné odlišit Braxton Hicksovy kontrakce od předčasného porodu.
Nezkoušejte si stanovit diagnózu sama. Pokud jste ještě nedosáhla sedmatřicátého týdne těhotenství a máte více než čtyři kontrakce za hodinu (případně v kombinaci s dalšími příznaky předčasného porodu), je nutné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Čím více se termín porodu blíží, tím je děložní čípek měkčí, prosáklejší a začíná se zkracovat spolu s tím, jak se připravuje na porod. Kontrakce se tak mohou zintenzivňovat, budou častější a mohou být i bolestivější. Oproti tomu kontrakce v raných stádiích těhotenství nevedou k žádným změnám na čípku. Varovat by vás však vždy mělo, pokud jsou kontrakce pravidelné, časté, následují rychle za sebou, nebo jsou bolestivé.
Jak si ulevit?
Pokud je u vás tvrdnutí břicha v těhotenství spojeno s nepříjemnými pocity, existuje hned několik způsobů, kterými si můžete ulevit:
- Zkuste změnit aktivitu nebo polohu. Někdy pomůže krátká procházka, jindy zase naopak tvrdnutí zmírní poloha vleže se zvednutýma nohama. Oproti tomu porodní kontrakce trvají a zesilují bez ohledu na to, v jaké poloze se nacházíte, nebo co zrovna děláte.
- Dopřejte si teplou koupel, v níž vaše tělo zrelaxuje.
- Vypijte několik sklenic vody. Kontrakce jsou silnější, pokud je tělo dehydrované.
- Udělejte několik uvolňovacích cviků s hlubokým, pomalým dechem. To vám pomůže ulevit si od nepříjemného pocitu při kontrakcích.
Kdy vyhledat lékaře?
Lékaře musíte volat, jakmile se kontrakce objeví před sedmatřicátým týdnem těhotenství, a jsou časté, pravidelné, nebo bolestivé. Varovným signálem je také, pokud se objeví kterýkoli z následujících symptomů předčasného porodu:
- Bolest v podbřišku, křeče podobné menstruačním, nebo více než čtyři kontrakce za hodinu.
- Jakékoli vaginální krvácení.
- Zvýšené množství vaginálního výtoku, nebo změna ve vzhledu vaginálního výtoku - vodnatý, hlenovitý, nebo s příměsí krve.
- Větší tlak v pánevní oblasti.
- Bolest v bederní páteři, zejména pokud je tupá a pravidelná a předtím nebyla přítomna.
Předčasný porod: Jak ho poznáte
Strategie pro snadnější porod
Cvičení v těhotenství: Co ano a co ne
Překvapivý objev: Za opakované potraty může superplodnost
Druhý trimestr: Co můžete očekávat