Udělejte si pořádek v penězích
Válčíte každý měsíc s penězi a bojujete o každou korunu? Udělejte si už konečně ve svých financích pořádek.
Žijete v představě, že management financí je záležitostí jen pro bohaté lidí? Všechno špatně! Kreditní karty, bankovní účty, spoření a spousta účtů k placení; to všechno vyžaduje management financí. Rozdíl mezi vámi a boháči je však v tom, že finanční zodpovědnost leží jen na vašich ramenou. Následující kroky vám pomohou udělat si pořádek ve finanční situaci a ještě ji vylepšit:
1. Čtěte výpisy
Když dostanete bankovní výpisy, pročítáte je? Nebo se zachováte jako většina ostatních lidí, to znamená, že na ně pouze mrknete a sjedete na spodní řádek, abyste zjistili, kolik máte na účtu, nebo kolik dlužíte? Přitom byste si však měli projít jeden řádek do druhém. V případě platebních karet dochází často k podvodům a často se stává, že jsou v ostatních položkách ukryty i věci, které jste si nikdy nekoupili.
2. Plaťte účty včas
Většina společností si účtuje penále z prodlení při nezaplacení. I když je jasné, že ke složenkám nehoříte žádnou láskou a připadá vám lákavé odložit na chvíli jejich placení, podobná prodleva se vám může velmi nevyplatit. Každý den vám nabíhá penále a pokud na zaplacení dokonce zcela zapomenete, jeho výše vám po čase může udělat značnou díru do rozpočtu.
3. Plánujte své utrácení
Většina lidí nemá pořádně představu, za co vlastně své peníze utratí. Pak je samozřejmě obtížné stanovit jakýkoli rozpočet nebo se jím řídit. V první řadě tedy důkladně monitorujte své výdaje; po dobu dvou měsíců si poctivě zapisujte vše, za co jste utráceli, a to včetně drobností, které vám připadají nepodstatné. Následně je rozdělte do kategorií, jako například bydlení, potraviny, děti, auto, zábava, úvěry atd. Stoprocentně budete překvapeni, kolik peněz vynaložíte za zbytečnosti, které v podstatě vůbec nepotřebujete. Druhé překvapení zažijete, až zjistíte, jak velkou částku dostanete, když sečtete drobné výdaje.
4. Zvolte nejlepší účet
Dávejte si pozor na to, kolik zaplatíte každý měsíc na bankovních poplatcích. Nechte si explicitně vyjmenovat všechny poplatky, které zaplatíte například za vedení účtu, převod částek, výběr z bankomatu a podobně. Možná budete překvapeni, kolik peněz vám tak utíká mezi prsty.
5. Šetřete
Vždy je snazší a lepší šetřit než platit dluhy. Jak byste měli šetřit? Stejným způsobem jako utrácíte většinu svých peněz. Rozhodněte se, jakou částku měsíčně uspoříte a tyto peníze okamžitě po výplatě převeďte na spořící účet. Během několika měsíců vám už tento postup přijde zcela přirozený.
7 tipů, jak ušetřit při nákupech
Jak přežít finanční krizi
Zkroťte své dluhy!
Naučte se myslet úsporně