Varovné signály, aneb jak poznáte porod
Pokud jste v pokročilém stupni těhotenství, pravděpodobně přemýšlíte, jak a jestli vůbec dokážete poznat ten okamžik, kdy se vaše dítě rozhodne podívat na svět. Přinášíme vám souhrn užitečných informací, které se vám budou hodit.
Porod je okamžikem, kterého se všechny těhotné ženy bojí a zároveň se ho nemohou už dočkat. Je jasné, že se nemůžete dočkat, až své dítě vezmete do náručí, ale současně máte strach z bolesti a možných komplikací, které se při porodu mohou vyskytnout. Navíc má spousta žen strach, že nedokáže rozpoznat signály příchozího porodu. Tady jsou informace, které vás alespoň některých obav mohou zbavit.
Příprava k porodu
Jak vaše těhotenství postupuje a termín porodu se blíží, měla byste si přečíst něco o stádiích porodu a jednotlivých porodních dobách. Zjistěte, co se v té které fázi děje s vaším tělem i miminkem, co můžete očekávat a jaké jsou vlastně vaše možnosti. Pokud budete rodit v porodnici, není také od věci absolvovat návštěvu porodního sálu v předstihu. Znalost prostředí vás uklidní.
Váš pocit jistoty a sebevědomí zvýší informovanost. Přihlaste se s partnerem do předporodních kurzů. Popovídejte si o porodu s kamarádkou, která už rodila, nebo s některou s kolegyň na přípravném kurzu. Pokud se na to cítíte, podívejte se na video z porodu. Nacvičujte dechové a relaxační techniky.
Porod versus falešný poplach
Pokud se bojíte, že nedokážete rozpoznat porod od falešného poplachu, nejste v tom rozhodně sama. Mnoho žen se cítí velmi nejistě ohledně časných signálů porodu. Spousta žen zná teoreticky příznaky porodu, ale není si jistá, jestli už se jedná skutečně o porod nebo jen o špatné trávení, uvádí server Pregnancy.
Jestliže ucítíte kontrakce nebo na sobě budete pozorovat jiné příznaky porodu, vždy by vás měl prohlédnout lékař. Klidně jeďte do porodnice třikrát zbytečně než jednou pozdě. Rozhodně se nebojte, že budete planým poplachem a svými obavami někoho obtěžovat. Jde o zcela normální součást těhotenství a lékaři jsou na to zvyklí. Rozhodně se nesnažte signály, které mohou ohlašovat porod, ignorovat.
Kontrakce
Kontrakce jsou jedním z prvních a zároveň nejdůležitějším signálem toho, že se dítě a vaše tělo chystá k porodu. Když ucítíte kontrakce, možná začínáte rodit a je proto mimořádně důležité sledovat jejich průběh. Všímejte si a klidně i zaznamenávejte jejich délku, intenzitu a rozestup mezi nimi. Využijte přitom pomoci partnera, zejména pokud jsou kontrakce už intenzivní.
Skutečné kontrakce se objevují v pravidelných intervalech. Pokud skutečně rodíte, jejich intenzita se velmi pravděpodobně bude zvyšovat a budou trvat delší časové období. Pokud kontrakce pokračují a objevují se v přibližně pětiminutových intervalech, je nejvyšší čas jet do porodnice.
Falešné kontrakce, kterým odborníci také říkají Braxton Hicksovy kontrakce, se od skutečných kontrakcí liší i pocitově. Jsou obvykle méně bolestivě a jejich intenzita může v průběhu klesat. Na rozdíl od skutečných kontrakcí u Braxton Hicksových kontrakcí se nezkracují intervaly mezi kontrakcemi.
Bolest zad a prasklá voda
I když bolestmi zad trpí v těhotenství mnoho žen, intenzivní bolesti zad jsou zároveň i příznakem porodu. Při nadcházejícím porodu bolí především bederní páteř. V průběhu porodu se navíc intenzita bolestí může zvyšovat. Porodní bolest zad některé ženy přirovnávají k menstruačním bolestem.
V televizi nebo ve filmech ženy vždy poznají porod podle toho, že jim najednou praskne plodová voda. Nicméně v reálném životě to není vždy tak jednoduché. Spousta žen začne rodi bez toho, aniž by jim plodová voda vůbec praskla. V mnoha případech propíchnou plodovou vodu až v porodnici, aby urychlili průběh porodu.
Pokud vám však voda skutečně praskne, jde o nepochybný signál, že začínáte rodit nebo už rodíte. Rozhodně se nemusíte obávat, že byste odtok plodové vody nepoznala, i když někdy se jedná jen o tenký pramínek a jindy skutečný proud. Odtok plodové vody je dalším signálem, že je nejvyšší čas na odjezd do porodnice. Jakmile vám praskne voda, vaše kontrakce pravděpodobně zesílí.
Krvácení
Porod si mnoho lidí spojuje s krvácením z vagíny. Nejprve však odchází takzvaná hlenová zátka, která uzavírala vchod do krčku. Hlenová zátka chránila posledních devět měsíců vaše dítě před infekcí. Jakmile odejde hlenová zátka, dítě sestupuje dolů porodními cestami. Spolu se zátkou může někdy odejít malé množství krve, takže hlen je jakoby zabarvený dočervena nebo dohněda. Nicméně začátek porodu může nastat až za několik dní po odchodu hlenové zátky.
Další články k tématu: Porod
- Pětisekundový průvodce porodem
- Císařský řez, selhání nebo výhra?
- Varovné signály, aneb jak poznáte porod
- Průvodce porodem
- Stádia porodu: Co máte čekat
- Porod bez bolesti? Průvodce utišujícími prostředky
- Rady pro tatínky: Co se děje po porodu
- 10 tipů pro rychlý a snadný porod
- Víte, jaké jsou důvody pro použití porodnického gelu?