Varovné signály: Podle čeho poznáte rakovinu kůže
Začíná nenápadně, ale patří mezi nejzhoubnější, protože postupuje velmi rychle. Rakovina kůže. Naučte se ji rozpoznat dřív, než vás zabije.
Rozpoznání časných příznaků rakoviny kůže vám může zachránit život. Každý rok zemře na tento druh rakoviny několik milionů lidí. Jde o typ rakoviny, která zasahuje kožní buňky a tkání a riziko bujení vzrůstá po vystavení kůže ultrafialovým paprskům. Čím dřív se rakovinu kůže podaří diagnostikovat, tím větší jsou naděje na její vyléčení. Následujícím příznakům byste měli rozhodně ve svém vlastním zájmu věnovat pozornost:
Asymetrie: Vaše mateřská znaménka by měla být kulatá a symetrická (to znamená, že obě jejich půlky by měly být stejné). Pokud jsou nepravidelného tvaru, je potřeba sledovat je pečlivěji, protože mají větší tendenci k patologickému bujení.
Okraje: Dávejte pozor na to, jaké okraje mají vaše znaménka. U zdravého znaménka je přechod mezi tmavým pigmentem a kůží hladký a ostrý. Varovným signálem je nepravidelný, drsný okraj.
Barva: Znaménka mají obecně jedná barvu (od tmavě hnědé přes světlé odstíny hnědé až po narůžovělou). Maligní melanom přechází obvykle v rámci jednoho znaménka do mnoha barevných odstínů od černé po světle růžovou.
Průměr: Pokud je průměr znaménka větší než 0,5 cm (přibližně velikost gumy na tužky), existuje větší pravděpodobnost rakovinového bujení než v případě malých znamének. Varovným znamením je také překotný růst znaménka v krátké době.
Bolest: Jestliže znaménko pálí, svědí, krvácí, nebo bolí, jde o varovný signál. Stejně tak musíte věnovat pozornost tomu, pokud znaménko zčervená nebo ztvrdne.
Nejčastějšími symptomy rakoviny kůže jsou:
1. Růst nových kožních útvarů
2. Změny v již existujících kožních útvarech
3. Boláky, které se nehojí
Ne všechny kožní změny jsou příznakem rakoviny kůže. Většina znamének a dalších kožních útvarů je neškodná a nemusí se odstraňovat (a pokud ano, jde většinou o estetické důvody). Průměrný člověk má několik desítek znamének a kožních útvarů, které jsou zcela neškodné.
Kde se objevuje rakovina kůže?
Basocelulární karcinom se obvykle objevuje na těch částech těla, které jsou často vystaveny působení slunce. Patří mezi ně obličej, krk, výstřih a horní část zad. Často se také vyskytuje na horní části paží a rukou. Tyto nádory vypadají podobně jako boláky nebo pupínky, které se nehojí. Často z nich prosakuje nažloutlá tekutina, dělají se na nich stroupky.
Dlaždicobuněčné (neboli spinocelulární) karcinomy se také často objevují na obličeji, krku, dekoltu, hrudníku a horní části zad. Častěji než basocelulární karcinomy se formují na horní části paží a rukou. Velmi často se podobají jizvičkám či ranám, které krvácejí a nehojí se.
Melanomy představují nejnebezpečnější formu karcinomů. Nejčastěji se formují na trupu (tedy oblasti mezi krkem a boky) a nohou. Jde přitom o části těla, které nejsou slunci vystaveny permanentně ale spíše nárazově při letním opalování. Melanomy se mohou rozvinout z již existujících znamének, ale také se mohou objevit zničehonic za "čisté" kůži.
Další články k tématu: Péče o pleť
- Nejlepší jídla pro krásnou pleť
- Jak se starat o pleť v zimě?
- Prohřešky, které vám vaše pleť neodpustí
- 6 největších chyb v péči o pokožku
- 5 typů pleti: Jaký je ten váš?
- Jednoduché triky, jak vypadat mladší
- Chytré triky pro ideální pleť
- Varovné signály: Podle čeho poznáte rakovinu kůže
- Mužská versus ženská pleť aneb péče o pánskou pokožku
- 3 tipy jak bojovat proti uhrům na tváři
- Co může znamenat začervenalá kůže na tváři?
- Krásnější pleť za 7 dní ? jak na to?
- Jak může jídlo NE/prospět vaší pleti? Aneb které potraviny škodí pokožce?
- Jak se starat o pleť, když je vám 30+
- Avokádo je zázrak na pleť + dva recepty na domácí pleťovou masku
- Jak a čím vyčistit pleť
- Účinný recept proti suché pleti? Avokádová maska!