Věci, které v životopisu nikdy neuvádějte
Chcete zapůsobit na budoucího zaměstnavatele a získat vysněné místo? Potom z životopisu rozhodně vynechte následujících 6 věcí.
1. Fotografie
Doby, kdy se k životopisu přikládala povinně fotografie, naštěstí minuly už s devadesátými lety. Uvědomte si, že jen málokdo má k dispozici kvalitní fotografii, na které by vypadal dobře a profesionálně (a vašeho potenciálního zaměstnavatele skutečně neohromíte pasovkou z automatu na ulici, nebo fotografií z rodinné dovolené). Nehledě na to, že váš zaměstnavatel se spíše bude rozhodovat na základě vašich profesních zkušeností než podle vašeho momentálního účesu.
2. Tělesné atributy
Je téměř neuvěřitelné, kolik lidí se stále domnívá, že o získání zaměstnání může rozhodnout jejich výška, váha, nebo barva vlasů. Ať už si myslíte cokoli a máte pocit, že vaše ideální míry vám mohou přihrát zaměstnání snů, jediné, čeho jejich uvedením do životopisu dosáhnete, bude neprofesionální dojem.
3. Věk
Uvádění věku, nebo data narození, je velmi očidnou a specifickou kategorií. V současné době se však personalisté přiklánějí spíše k variantě, kdy se tento údaj v životopisu neuvádí. Uvádění věku se vnímá spíše jako diskriminační faktor a stále častěji se v životopisech vynechává.
4. Rodinný stav a počet dětí
Pokud to nevyžaduje charakter zaměstnání, o které žádáte (například chůva dětí...), je zbytečné uvádět, zda jste single, nebo kolik dětí vychováváte. Smutnou skutečností zůstává, že většina zaměstnavatelů stále dává přednost kandidátům, u kterých nehrozí, že zůstanou třikrát do měsíce doma, protože jejich potomek onemocněl chřipkou. Zaměstnavatel na úrovni by se vás na tyto informace ani neměl sám zeptat.
5. Koníčky
Těžko říct, proč mají lidé nutkání napsat na konec svých profesionálních životopisů připsat, že ve volném čase sbírají známky, prohánějí se po squashovém kurtu, nebo hrají šachy. Možná máte pocit, že když pod své profesní zkušenosti připíšete, že hrajete tenis, poněkud vás to "zlidští." Pravdou však zůstává, že tato informace nikoho nezajímá a v kvalitním životopisu nemá co dělat.
6. Politické a náboženské smýšlení
Klidně si ve volném čase uctívejte pohanské božstvo a volte Spolek pro obnovu Jamajky, ale rozhdoně není potřeba o tom informovat personalistu z firmy, kde se ucházíte o práci. Pamatujte si, že konverzace o politice a náboženství nejsou zakázány nejen v hospodě, ale i v profesní sféře.
Největší chyby, které děláte při pohovoru
Jak vzhled ovlivní vaši kariéru
Jak napsat životopis: Základní pravidla
5 tipů, díky kterým najdete práci