Menu
Úvod  ›   › 

Věty, které nikdy neříkejte lidem s depresí

Musíš se přes to přenést. Není to tak špatný. Nebuď srab. Možná to myslíte dobře a chcete ho povzbudit. Následující věty ale člověku v depresi rozhodně neříkejte - pokud ho tedy nechcete dostat do ještě většího splínu.

Depresí trpí víc než sto dvacet milionů lidí na celém světě. Výrazné zhoršení nálady, propad energie, nekonečný splín, ale i například problémy se spánkem, výkyvy váhy, nebo zdravotní problémy jsou pro toto onemocnění typické. Máte podezření, že deprese postihla i někoho z vašich blízkých? V první řadě si uvědomte, že deprese není otázkou vůle nebo chtění, jde o důsledek hormonálních změn v organismu. Nemocný potřebuje především vaše porozumění a podporu. Dávejte si proto pozor na následující věty. Následující výroky nesmíte před nemocným depresí nikdy vypustit z úst:

"Musíš se přes to přenést."

Deprese je závažným onemocněním a boj s ním vyžaduje spoustu energie i času. Není jednoduché vyrovnat se s ním. Vyžaduje konzultaci s odborníkem a ve většině případů i léčbu medikamenty. Vaše prohlášení je podobného druhu, jako kdybyste nemocnému rakovinou doporučovali, aby se přes své onemocnění přenesl.

"Vždyť to není tak špatné."

Skutečně? A vy víte, jak je se žije nemocnému s depresí? Víte, jaké to je, když každý váš krok ochromuje zoufalá úzkost, když nemáte chuť k dalšímu životu, nemáte žádnou energii, motivaci, rozpadá se vám osobní život? Když nemůžete spát, jíst, ani fungovat v každodenním životě? Protože kdybyste to skutečně věděli, nikdy byste podobnou větu nemohli vyslovit.

"Nebuď srab."

Nemoc není projevem slabosti a vaše prohlášení má podobnou logiku, jako kdybyste například po někom, kdo má zánět slepého střeva, požadovali, aby si přestal všímat svých obtíží a koukal se vzmužit. Skutečně jste tak sociálně slabomyslní, abyste si mysleli, že nemoc je znakem slabého charakteru?

"Tak už nefňukej."

Samozřejmě, kdyby onen člověk trpěl chřipkou a měl vysokou teplotu, nějakou tu stížnost a povzdech nad zdravotním stavem byste snesli. Ale s depresi? Proč byste měli poslouchat, že je mu špatně a jaké má obtíže? Vždyť to přece není plnohodnotná nemoc.

"Já jsem to také zvládl."

Výborně! Gratulujeme vám, ale uvědomujete si, že vaše prohlášení nemá jinou informační hodnotu než to, že jste byli nemocní a teď už nejste? Nevypovídá vůbec nic o tom, jak se s depresí vypořádá někdo jiný, jaký bude mít jeho onemocnění průběh a jak bude reagovat na léčbu.

"Neboj. To bude dobrý."

Přirozeně si všichni přejete, aby všechno bylo v pořádku a tato nepříjemná zkušenost byla co nejdříve za vámi. Ale nemocný člověk nepotřebuje slyšet žádné zlehčující poznámky. Mnohem víc mu prospěje, když bude vědět, že se na vás může kdykoli obrátit, že jste tu pro něj a nabízíte mu svou podporu.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Deprese