Menu
Úvod  › 

Vozíkem to nekončí aneb 5 mýtů o životě vozíčkáře

Na invalidním vozíku se může ze dne na den ocitnout každý. Dokonce i vy. Pokud se do takové situace dostanete, nesmíte rezignovat.

Ačkoliv se vám představa imobility může zdát nesnesitelná, nenechte se mýlit. I s invalidním vozíkem lze žít plnohodnotně. Přesvědčte se!

Zdroj:Vozíčkář

Vozíčkář nemůže žít sám ani jít ven bez doprovodu

Doby, kdy bylo upoutání na invalidní vozík jednou velkou červenou stopkou, jsou pryč. Nemusíte se vzdávat svých každodenních rituálů, společenského života ani spoléhat na pomoc jiných. Naopak. To, abyste v případě upoutání na invalidní vozík nevypadli ze své zajeté rutiny, je přímo žádoucí. Jediná změna nastane v uspořádání domácnosti, abyste dosáhli na vše, co potřebujete, aniž byste ohrožovali své zdraví. Například díky nájezdovým rampám se dostanete na většinu míst bez větších komplikací.

Vozíčkáři zůstanou nezaměstnaní

Co se práce týče, existuje řada programů sdružujících přímo vozíčkáře, a tak můžete pracovat v kolektivu lidí v podobné životní situaci, kteří vás dost možná budou motivovat. Ale také mimo tyto skupiny je možné si najít práci bez větších obtíží, pokud se vaše dosavadní pracoviště neslučuje s potřebami osoby na invalidním vozíku.

Ženy na vozíku nemohou mít děti

Ačkoliv může být odnošení dítěte komplikované, záleží především na kompletní kondici těla, nikoliv jen na tom, zda může žena chodit. Je však důležité, aby měla žena k ruce někoho, kdo jí pomůže mateřství zvládnout a obstarat úkony, na které sama nebude stačit. Jakmile bude však dítě schopné vykonat osobní hygienu a jiné úkony spojené s péčí o sebe samého, mateřství není žádný problém a příliš se neliší od role zdravé matky.

Vozíčkáři nemohou sportovat

Mýty o neslučitelnosti invalidního vozíku s nadšením pro sport lze vyvrátit přímo na vrcholové úrovni. Ostatně také v České republice máme řadu špičkových paralympioniků. A jakým sportům se můžete jako vozíčkář věnovat? Mezi nejoblíbenější patří nepochybně sledge hokej. Ten se hraje na speciálních ocelových saních s plastovým sedákem za pomoci krátkých hokejek. Velké popularitě se ale těší také basketbal na vozíku, jízda na handbiku (kolo pro vozíčkáře) a card-ski (lyže pro vozíčkáře).

Na vozíku se nedá cestovat

Omyl! Díky speciálně upraveným automobilům, skládacím invalidním vozíkům a rozšířeným bezbariérovým úpravám všemožných fascinujících míst můžete dokonce takřka bez omezení cestovat i sami, pokud máte v pořádku horní polovinu těla. V opačném případě si s sebou vezmete společnost, ostatně v partě je každá cesta větší zábavou. Ale život na vozíku rozhodně neznamená, že zbytek svých dní prožijete za zdmi svého domova.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články