Menu
Úvod  › 

Vše, co byste měli vědět o opruzeninách dětí

Má zarudlou a citlivou pokožku pod plenkami, pláče při každém pohybu a očividně ho to bolí. Opruzeniny jsou velmi častým problémem dětí. Víte, co je způsobuje, jak jim předcházet a jak je léčit?

Má vaše dítě plenkovou oblast zarudlou, podrážděnou, citlivou a teplou na dotek? Potom existuje velká pravděpodobnost, že se u něj objevily opruzeniny . Ty mohou vypadat různě v závislosti na oblasti postižení a intenzitě, ale vždy se jedná o velmi bolestivou záležitost, kterou děti těžce snáší. Může se jednat o mírné postižení s několika ojedinělými pupínky až po rozsáhlou oblast, která se táhne od linie pupíku až po stehna. Pokud však chcete své dítě ušetřit bolestivého zážitku, měli byste toho o opruzeninách vědět co nejvíce, abyste jim mohli předcházet i účinně léčit.

Jak opruzeniny vznikají

Za vznikem opruzenin může stát celá řada faktorů od nových potravin, které se ocitnou na dětském jídelníčku, po podráždění močí. Následující příčiny však patří mezi nejčastější:

- Vlhkost: I ty nejlepší plenky, které slibují, že absorbují naprosto všechno, zanechávají na citlivé dětské pokožce určitou vlhkost. Pokud zkombinujete dětskou moč s bakteriemi, které v sobě obsahuje stolice, dostanete "koktejl", který je přímo ideální pro vznik opruzenin. Čím déle zůstane tedy dítě ve špinavé plence, tím větší pravděpodobnost je, že se u něj opruzeniny objeví. Děti s extrémně citlivou pokožkou však mohou opruzeninami trpět i při častém přebalování.

- Tření: Jen málokterý rodič si uvědomuje, že opruzeniny mohou být i výsledkem tření plenky o kůži. Dejte si pozor na výběr vhodné velikosti plenky, protože příliš velké jednorázové pleny se mohou při pohybu dítěte posunovat a tím dráždit dětskou pokožku. Z tohoto pohledu nejsou ani příliš vhodné vlhčené jednorázové ubrousky, které jsou většinou parfemované a zatěžují ještě víc, už tak podrážděnou, pokožku dítěte.

- Nové potraviny: Poměrně často se opruzeniny objeví poté, co se v jídelníčku dítěte objeví nové potraviny, nebo když dítě přechází na tuhou stravu. Jde o logický důsledek změny konzistence stolice a často i frekvence vyměšování.

- Kvasinková infekce: Oblast pod plenkami je teplá a vlhká, což je ideální prostředí pro bakterie a kvasinky. Kvasinková infekce, která by jinak proběhla bez větších komplikací, v této oblasti nabývá mnohem většího rozsahu a intenzity. Kvasinková infekce se může objevit například v důsledku antibiotik, které užívá dítě nebo kojící matka.

Léčba opruzenin

V naprosté většině případů není nutné vyhledat kvůli opruzeninám lékaře. K pediatrovi byste dítě měli vzít v případě, že se k opruzeninám velmi pravděpodobně připojila i infekce (objevily se například puchýře, boláky atd.). V takových případech je možné předepsat i antibiotika, či antimykotika, která si s infekcí poradí.

Při běžném rozsahu a intenzitě opruzenin si však většinou vystačíte s domácí léčbou. Především je nutné, abyste opruzenou oblast udržovali v co možná největším suchu. Přebalujte co nejčastěji, ideálně nechte dítě pobíhat bez plenky, aby podrážděná pokožka mohla "dýchat." Omývejte ji teplou vodou (vynechte parfemované ubrousky), ale vysoušejte jen opatrně poklepáváním bavlněné pleny, nikdy ji netřete ručníkem!

Kupte si v lékárně nebo drogérii kvalitní mast na opruzeniny a nepodceňujte mazání postižené oblasti. Mast totiž tvoří jakousi bariéru mezi dětskou pokožkou a močí a stolicí. Osvědčené jsou například masti obsahující oxid zinečnatý, který chrání i velmi citlivou pokožku. Vynechte raději aplikaci pudru, který může udělat na vlhké pokožce jakési "žmolky", které pokožku dále dráždí.

Jestliže používáte látkové pleny, vynechte igelitové kalhotky a používejte zásadně jen látkové kalhotky, které nedrží vlhkost u dětské pokožky. Dbejte na přiměřenou velikost plenek, příliš velké plenky zvyšují třetí a riziko vzniku opruzenin. Příliš malé plenky zase brání cirkulaci vzduchu k dětské pokožce.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Kojenecké příkrmy: Jak je připravovat doma
Test: Dokážete se postarat o mimino?
Plavání miminek: Pro a proti
Režim kojenců, aneb kdy konečně začne spát
Kojenecká masáž: Co byste měli vědět
Syndrom náhlého úmrtí: Předejde mu kojení a očkování