Vše, co potřebujete vědět o křečových žílách
Promodralé pletence žil jsou nevzhledné a často i bolestivé. Proč vůbec vznikají, kdo jimi trpí, ohrožují nějak vaše zdraví a jak se jich zbavit? Přinášíme odpovědi na všechny otázky, které vás v souvislosti s křečovými žilami mohou napadnout.
Co jsou to křečové žíly?
Křečové žily jsou oteklé a zvětšené žíly (obvykle se vyskytují na nohou), které mají tmavě červenou nebo modrou barvu. Mohou mít také hrbolatý vzhled, nebo se na nich dělat jakési bouličky. Vznikají v důsledku ztráty elasticity žíly, což vede k oslabení a poškození chlopní v žíle. Místo toho, aby se chlopně otevřely a nechaly krev plynule protékat, hromadí se krev a vytváří, obrazně řečeno, jakési jezírko v žíle, čímž dochází k zvětšení a otoku žíly.
Křečové žíly se nejčastěji vyskytují na dolních končetinách, protože právě tady jsou žíly vystaveny největšímu tlaku v důsledku stání a chůze. Krev se tady navíc snáze městná v souvislosti s působením gravitace.
Bolí křečové žíly?
Křečové žíly nemusí být pro každého přímo bolestivé, ale řada lidí je pociťuje jako velmi nepohodlné a omezující. Právě v důsledku křečových žil se můžete po desetiminutové chůzi cítit tak vyčerpaní, jako kdybyste pochodovali deset hodin. V místě křečové žíly můžete cítit nepříjemnou pulsaci a v jejím okolí můžete pociťovat suchou a svědící kůži. Celá řada lidí se stěžuje ne to, že bolest křečových žil je nejhorší v noci nebo těsně po probuzení. Bolest zhoršuje také teplé počasí nebo dlouhé stání.
Jsou křečové žíly nebezpečné?
Naprostá většina křečových žil není nijak nebezpečná. Kromě estetického hlediska a pocitu nepohodlí nemusí vést křečové žíly nutně ke zdravotním problémům. U menšího procenta případů mohou však být spojeny s komplikacemi, které se objevují obvykle několik let poté, co člověk poprvé zaznamená přítomnost křečových žil.
Kdo jimi trpí?
Křečové žíly se obvykle objevují s postupujícím věkem (u žen jde obvykle o věk kolem čtyřiceti let), ale v podstatě jimi může trpět kdokoli v jakémkoli věku. Podle lékařských statistik má křečové žíly každá pátá žena ve věku kolem třiceti let.
Oslabení žilních chlopní se může objevit prakticky u kohokoli bez jakéhokoli zjevného důvodu. Riziko je však vyšší v případě, že máte křečové žíly v rodině, nepatříte už mezi nejmladší ročníky, máte nadváhu, jste těhotná, nebo pracujete v zaměstnání, které vyžaduje dlouhé stání.
Rozdíl je také v tom, zda jste muž nebo žena, protože ženy jsou křečovými žilami postiženy ve větší míře než muži. Navíc u mužů tento estetický nedostatek často bez problémů skryjí chlupy, nebo dlouhé kalhoty, takže nemají takovou potřebu, jako ženy, řešit jej.
Jak se léčí?
Pokud se chcete křečových žil zbavit, je v první řadě nutné navštívit svého lékaře, který vám poradí, jaká léčba by pro vás byla nejvhodnější. Každé z možných léčebných řešení má samozřejmě své výhody i nevýhody a riziko komplikací. Pokud jsou vaše křečové žíly jen malého rozsahu a nezpůsobují vám žádné výraznější nepohodlí, je nepravděpodobné, že by vám k byl k jejich léčbě doporučen chirurgický zákrok. Pokud navíc ještě plánujete otěhotnět, bude vám nejspíš doporučeno, abyste se zákrokem počkala až po posledním těhotenství. V současné době se mezi léčebnými metodami dere do popředí především ošetření za pomoci laseru, které je šetrnější než klasický chirurgický zákrok.
Rudý nos, oteklé oči: Jak zamaskovat chřipku
7 kosmetických triků hollywoodských celebrit
Jak získat perfektní obočí
Chyby v líčení, které vás udělají starší