Výprask dítěte: Co můžete udělat jinak?
Výprask je věcí, která ve výchově dlouhodobě nikdy nezabírá. Co dělat, kdy vzteky nevidíte, ale nechcete své dítě bít?
Určitě to důvěrně znáte, řeknete svému potomkovi třikrát po sobě, aby vypnul televizi, nepobíhal po silnici, nebo necucal bonbóny před obědem. Dosáhnete ale jen stejného efektu, jako byste plácali dlaní do vody. Máte silné nutkání vysvětlit mu situace ručně. A všichni rodiče vám naprosto porozumí, protože tuto hlubokou beznaděj, kdy vás dítě odmítá poslechnout, velmi dobře znají. Ale i když už jste se svým dítětem v koncích a momentální vývoj situace vás dohání k zoufalství, nemusíte vždy nutně sahat po výprasku.
Podle údajů American Academy of Pediatrics se výprask alespoň jednou týdně odehrává v celé čtvrtině rodin. Psychologové přitom tvrdí, že pravidelný výprask nemá žádný valný výchovný efekt, protože působí pouze krátkodobě. Například studie, kterou v roce 2002 provedla psycholožka Elizabeth Thompson Gershoff z Columbia University´s National Center for Children in Poverty, analyzovala dala sebraná za posledních dvaašedesát let. Ta zjistila, že čím častěji se děti setkávají s fyzickým násilím ve formě výprasku, tím větší je riziko, že budou sami agresivní a objeví se u nich antisociální chování, jako je lhaní a podvádění. Děti, které dostávají pravidelně výprask, mají mnohem větší tendenci jednat za zády svých rodičů.
Jaké máte tedy alternativy, pokud nechcete přistoupit k výprasku, a chcete, aby vás dítě poslouchalo a respektovalo?
Buďte laskaví, ale důslední.
I když se vám to možná nezdá, dítě vás mnohem spíš poslechne, pokud na něj budete mluvit neutrálním tónem.
Pauza
Není nic špatného na tom, pokud upřímně přiznáte: "Teď jsem příliš naštvaný, abych se s tebou o tom bavil. Promluvíme si za chvíli."
Učte je
Místo toho, abyste své dítě trestali za špatné chování, raději zkuste přemýšlet na tím, jak byste ho mohli naučit chování správnému. Pokud se vám například malé dítě pravidelně snaží vytrhnout a přebíhat silnici samo, povídejte si spolu o panáčcích na semaforu, co znamenají a vyhlížejte společně zelenou. Dítě se tak zabaví a dosáhnete mnohem lepšího výsledku než výpraskem.
Buďte pozitivní
Místo toho, abyste se vztekali: "Kolikrát ti ještě budu opakovat, aby sis vyčistil zuby?", se snažte být pozitivní. Raději dítě povzbuďte: "Pojď si teď vyčistit zuby a já se potom podívám, jaký si šikovný a jak to umíš."
Vysvětlujte, netrestejte
Poskytněte dítěti vždy krátké vysvětlení, proč trváte na svém příkazu. Uvidíte, že bude mnohem ochotnější poslechnout.
Snažte se nevztekat
Místo toho, abyste se v daném problematickém momentu soustředili na to, co dítě zase provedlo, se zaměřte na zvládnutí svého vzteku. Bude to užitečnější pro vás oba.
Situace, kdy dítě potřebuje tvrdou ruku
Test: Vychováváte samostatné dítě?
7 způsobů, jak vychovat obézní dítě
7 největších chyb, které dělají rodiče dospívajících