Výron, nebo zlomenina? Otestujte si své zdraví!
Máte jen namožené břišní svaly, nebo rovnou kýlu? Přecitlivělé zuby, nebo zubní kaz? Noha je zlomená, nebo máte jen výron? Naučte se diagnostikovat nejčastější zdravotní dilemata.
Namožené břišní svaly, nebo kýla?
Ráno se vzbudíte, břišní valy vás bolí tak, se nemůžete ani pořádně hýbat a otázkou je, zda jde pouze jejich namožení, nebo jste si uhnali rovnou kýlu. Zatlačte podobně, jako kdybyste chtěli si chtěli dojít na velkou a současně citlivě prohmatávejte místo, na které máte podezření. Pokud ucítíte drobné výčnělky, hrbolky a výstupky, které jakoby se prodíraly mezi břišními svaly, jedná se s největší pravděpodobností o břišní kýlu. V případě namožených svalů je břicho na pohmat hladké.
Co dál: Pokud jste si pouze namohli břišní svaly, vynechejte na pár dní sport a nechte jim čas, aby se mohly zregenerovat. Pokud je však jedno místo břicha citlivější a bolí zejména poté, co zakašlete, nebo něco těžkého zvednete, je nutné okamžitě navštívit lékaře, protože u každé kýly hrozí uskřinutí.
Citlivý zub, nebo zubní kaz?
Při každém jídle vás bolí jeden konkrétní zub a protože se zubaře bojíte jako čert kříže, nevzdáváte se naděje na to, že jde jen o přecitlivělost. Pokuste se vyšetřit si inkriminovaný zub před zrcadlem. Pokud se vám jeví jakoby lesklejší než zuby kolem něj (nebo zaznamenáte ustupující dáseň), možná jste ho poněkud poškodili nešetrným čištěním. V případě zubního kazu bude mít zub velmi pravděpodobně podobný vzhled jako zuby kolem něj.
Co dál: Pokud máte podezření na zubní kaz, navštivte bezpodmínečně zubaře. V případě přecitlivělosti zubů vám doporučí vhodnou zubní pastu a naučí vás správnou techniku čištění.
Zlomenina, nebo vymknutí?
Špatně jste došlápli a teď se nemůžete na nohu postavit. Jde o výron, který stačí zatáhnout a ledovat, nebo jste si něco zlomili? Zatlačte prstem na místo, kde vás to nejvíc bolí a stejným způsobem prohmatejte i jeho okolí. Pokud zatlačíte na kost a nebolí vás to, jde pravděpodobně jen o výron. Jestliže vás pohmat kosti bolí, pravděpodobnější je zlomenina.
Co dál: Pozorujte, jak se bude situace dál vyvíjet. Kvůli otoku se může jevit výron následující den horší, ale do osmačtyřiceti hodin by se měla situace začít rychle uklidňovat. Pokud ani poté nezaznamenáte zlepšení, vydejte se k lékaři.
Svědící pupínek, nebo opar?
Prohmatejte si postiženou oblast. Pokud se kůže odlupuje v šupinkách, místo je teplejší, jakoby lesklé a svědí, pravděpodobně jde o pupínek, který se zanítil ve spodních vrstvách kůže. Navíc se bude postupem času zhoršovat. Oproti tomu opar bude působit jako shluk červených pupínků, které budou přecházet do puchýřků.
Co dál: I na "nevyklubané" pupínky obvykle zaberou k tomu určené krémy, případně tea tree oil. V případě oparu je nutné aplikovat co nejdříve speciální krém, protože může dojít k jeho přenosu a to i na jiné části těla, například genitálie.
Co o vašem zdraví vypovídají oči
Test: Jste ve stresu?
Příznaky infarktu: Únava, studený pot a závratě
Artróza postihuje už i mladé lidi
5 potravin, které vám přivodí mrtvici