Menu
Úvod  › 

Vývoj řeči u dítěte. Klíčové okamžiky

Kdy by mělo dítě začít mluvit, jak rychle by měl pokračovat vývoj řeči, kdy se můžete těšit na jeho první věty? Provedeme vás po klíčových okamžicích vývoje řeči dítěte.

- Už sedmidenní dítě umí rozpoznat hlas matky od hlasu ostatních žen. První pokusy o komunikaci, projevení emocí i potřeb se odehrává téměř výhradně skrz pláč. Rodiče se ale velmi rychle naučí rozpoznat rozdíl mezi pláčem z hladu, únavy, nebo pláčem pramenícím z toho, že má dítě mokrou plenku.

- Ve dvou týdnech je dítě schopné rozpoznat hlas otce od hlasů ostatních mužů.

- Ve třech měsících otáčí dítě hlavičku za hlasem a přestává plakat, pokud na něj rodiče promluví. Snaží se napodobovat některé zvuky a vydává samohlásky.

- Od čtyřech do šesti měsíců registrují děti nové zvuky, jako je například telefon nebo pračka. Registruje také, když mu řeknete "ne", nebo změny v tónu vašeho hlasu. Zvuky, které vydává, začínají už připomínat řeč a často se skládá z opakujících se slabik (například mamama a podobně). Ať už si hraje samo nebo se svými rodiči, vydává dítě často bublavé zvuky, které jsou znakem spokojenosti. Pozorně naslouchá hudbě. Pokud něco chce, snaží se vám to dát najevo zvukem nebo patřičným gestem.

- V půl roce už většina dětí umí zdvojovat slabiky, takže často žvatlají "mama" a "tata". I když nad tím budete jásat a budete to považovat za oslovení, naprostá většina dětí v tomto věku si tato "slova" ještě nedokáže spojit s konkrétními osobami.

- Od sedmi měsíců do jednoho roku začíná dítě otáčet svou hlavu, když slyší svoje jméno. Dítě dokáže pozorně poslouchat, když na něj mluvíte. Umí rozpoznat slova, která často používáte, jako je například "džus", "mléko", "dudlík" a podobně. Dokáže také vyplnit jednoduché příkazy, jako je například: "Pojď sem." Dítě stále více používá řeči k tomu, aby připoutalo vaší pozornost, používá ji místo pláče.

- V jednom roce si dítě dokáže spojovat slova "máma" a "táta" s konkrétní osobou. Dítě také dokáže vyplnit stále více jednoduchých příkazů.

- V patnácti měsících dítě stále více rozšiřuje svou zásobu samohlásek, slabik a dalších zvuků. Do své hatmatilky zahrnuje stále více reálných slov. V tomto věku je dítě schopné říct až deset různých slov.

- V osmnácti měsících už dokáže batole používat podstatná jména, jména osob i několik sloves. Batole je schopné pochopit i několikaslovný příkaz, jako například: "Jdi do kuchyně a vezmi si džus."

- Dvouleté dítě už dokáže vytvářet jednoduché věty, většinou dvouslovné, jako je: "Táta hajá," a podobně.

- Ve třech letech umí dítě obvykle používat věty o dvou až čtyřech slovech. Dokáže většinu slov zopakovat a také to často dělá.

- Ve čtyřech letech dítě rozumí většině vět, umí umístit předmět do prostoru, tedy používat slova typu: před, za, vedle a podobně. Vytváří pěti o čtyřech až pěti slovech, používá své jméno, umí říct svůj věk i pohlaví. Jeho řeči rozumí i cizí lidé.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
8 způsobů, jak naučit dítě mluvit
Znakování: Naučte se řeč svého dítěte
Komunikace s miminkem: Jak se dorozumět
Řeč těla vašeho dítěte: Co vám chce říct?