Menu
Úvod  › 

Vzpomínky dětí se formují už v děloze

Přemýšlíte, kdy má cenu s malým dítětem podnikat zásadnější akce a kdy si z nich ještě nebude vůbec nic pamatovat? Vědci tvrdí, že dětské vzpomínky se formují už v děloze.

Celá řada rodičů se domnívá, že nemá cenu brát úplně malé dítě na výlety a vůbec s ním podnikat cokoli zásadnějšího, protože z toho přece "nemá rozum" a nebude si vůbec nic pamatovat. Nejnovější studie však tvrdí, že to není pravda a že se dětské vzpomínky začínají formovat už od čtyřiatřicátého týdne těhotenství. Stačí, když budete svému nenarozenému dítěti pouštět stejnou hudbu, říkat básničku a podobně. Po narození bude tento podnět preferovat a očividně si bude pamatovat, že už ji slyšelo.

Výzkum, který byl publikován v magazínu Infant Behaviour & Development dokazuje, že dětské vzpomínky pochází z mnohem časnějšího období, než jsme se doposud domnívali. Zatím se většina odborníků přikláněla k teorii, že se první vzpomínky dítěte formují až po jeho narození.

Při výzkumu vědci sledovali srdeční akci novorozenců, která se měnila v okamžiku, kdy autoři zapojili do hry stimul, který by si měly děti pamatovat už ze svého pobytu v děloze. Podnětům byly vystavovány nenarozené děti v různých stádiích těhotenství od osmadvacátého až do čtyřiatřicátého týdne. Mimo to byly matky požádány, aby svým nenarozeným dětem (respektive těhotenským břichům) dvakrát denně vytleskávaly básničku a vědci se snažili zjistil, od jakého týdne těhotenství je nenarozené dítě si tento rytmus zapamatovat.

Hranice formování vzpomínek a vůbec schopnosti si cokoli zapamatovat, byla stanovena čtyřiatřicátý týden. Tehdy je nenarozené dítě schopné i své vzpomínky po jistou dobu uchovat. Když se potom vynoří důvěrně známý stimul, srdeční tep dítěte se zpomalí a dítě reaguje mimořádně pozitivně.

Až příště budete hledat výmluvu pro svou pohodlnost, že se vám nechce nikam jezdit, nepoužívejte k tomu nízký věk vašeho dítěte. Výrazné stimuly jsou schopné zapamatovat si i velmi malé děti a možná byste byli překvapeni šířkou jejich vzpomínek.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články