Menu
Úvod  › 

Začátky duševní nemoci: Jak poznáte, že máte problém?

Problémy se spánkem, změna chuti k jídlu, výkyvy nálad, či ztráta chuti na sex. Zkontrolujte si, zda u vás náhodou nezačíná duševní choroba.

Ztráta zájmu a radosti

Jedním z prvních příznaků možného duševního onemocnění, jako je například deprese nebo úzkostná poruchu je ztráta zájmu o věci, která vás v minulosti těšily a bavily. Může jít o vaše zaměstnání, přátele, koníčky, sport, nebo jiné oblíbené aktivity. Velmi často si člověk s těmito symptomy vůbec neuvědomuje, že může jít o příznaky skryté duševní poruchy.

Problémy se spánkem

Potíže s usínáním, vzbouzení se velmi časně, nebo naopak nadměrná spavost a usínání v průběhu dne; to všechno jsou signály počínajícího duševního onemocnění. Potíže se spánkem jsou typickým symptomem celé řady mentálních chorob.

Změny v chuti k jídlu

Dalším typickým příznakem, který se váže například k depresi nebo k úzkostným poruchám, je výrazně menší, nebo naopak výrazně větší chuť k jídlu, než měl člověk doposud. U některých lidí jsou tyto poruchy spojené k odporem k jídlu, zatímco jiní se záchvatovitě přejídají a v podstatě svou chuť k jídlu nemohou ovládnout. Každá výraznější změna ve vašem stravování by vás měla varovat a měli byste si začít víc všímat možných přidružených symptomů.

Sebezraňování

I když je sebezraňování a sebepoškozování spojováno spíše s dospívajícími, vyskytuje se i u dospělých postižených například depresí. Působení si fyzické bolesti jim totiž umožňuje alespoň na chvilku odhlédnout od nepříjemných pocitů, které s sebou nese jejich porucha. Typicky se jedná o řezání, či pálení.

Pokles výkonnosti

Duševní onemocnění je natolik vyčerpávající a zaměstává mysl postiženého, že už mu nezbývá kapacita na to, aby se soustředil na práci a typicky tak dochází k poklesu pracovní výkonnosti. Ta je často spojená právě s poruchami spánku, které s sebou zase nesou vyčerpání a nemocný se ocitá v bludném kruhu.

Výkyvy nálady

Výkyvy nálad jsou normální i u zdravých lidí, nicméně pokud se neustále zmítáte mezi vztekem, smíchem, pláčem a apatií, velmi pravděpodobně trpíte některou z širokého spektra poruch nálady. Náhlé výkyvy nálad by pro vás vždy měly být varující.

Záchvaty paniky

Zrychlené dýchání, hyperventilace, mdloby, červenání, pocení, bolest na hrudi a rychlý puls - to jsou typické příznaky panického záchvatu. A ten je zase typický pro duševní onemocnění. Pokud máte s tímto symptomem zkušenost, měli byste co nejrychleji vyhledat odbornou pomoc.

Izolace

Dalším varovným příznakem propukajícího duševního onemocnění je narůstající izolace. Pokud trávíte stále více času o samotě a cíleně se vyhýbáte společnosti, nejspíš vám tím vaše psychika dává najevo, že máte značný problém.

Ztráta libida

Už si ani nepamatujete, kdy jste spolu naposledny spali, a vůbec vám to nevadí? Je možné, že se opět jedná o důsledek počínajícího duševního onemocnění. Pokud jste doposud byli sexuálně aktivní, náhlá ztráta zájmu o sex je vždy varovným znamením.

Nedostatek energie

Deprese a úzkostné poruchy jsou natolik vyčerpávající, že nemocní obvykle nemají už energii na cokoli jiného. Náhlý a nevysvětlitelný pokles energii, únava a dlouhotrvající pocit vyčerpání jsou velmi varovnými symptomy, kterým byste vždy měli věnovat pozornost.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Láska je druh duševní choroby
Test: Znáte duševní nemoci?
11 signálů, že je vaše dítě psychicky nemocné
Děti starších otců jsou častěji duševně nemocné
5 signálů, že je vaše přítelkyně psychopatka