Jak se chovat při znásilnění?
Vaše noční můra se stala skutečností. Víte, čeho se vyvarovat při sexuálně motivovaném útoku a co vám může zachránit život?
Už se to stalo a vy jste se stala obětí sexuálního útoku. Samozřejmě nejvíc záleží na konkrétní situaci, ale existuje několik základních pravidel, které vám mohou v takové situaci pomoci.
Při napadení neproste
Pokud jste napadena, v první řadě křičte, řvěte, snažte se útočníka uhodit, poškrábat, kopnout a cokoli, co vám může pomoci dostat se pryč. Některé násilníky už toto chování tak překvapí a poleká, že se raději vzdají a utečou pryč.
Snažte se nepanikařit a neustále si opakujte, že váš život je příliš cenný na to, abyste jej riskovala. Neustále hledejte způsob, jak by se vám mohlo podařit utéct.
Bojujte dál, i když se útočník nehodlá vzdát. Například údaje z roku 2003, které má k dispozici FBI, ukazuje, že zbraně byly použity pouze v jedenácti procentech případů znásilnění a sexuálního napadení. Pokud má útočník skutečně zbraň, spolehněte se na své instinkty, ale vždy mějte na paměti, že nejdůležitější věcí je váš život.
Policejní psychologové, které oslovil magazín Forbes, se shodují na tom, že prosbami a přemlouváním útočníka ničeho nedosáhnete. Naopak některé psychicky narušené útočníky takovým chováním ještě víc vzrušíte a pravděpodobnost, že svůj čin dokonají, vzroste. Mnohem účinnější je, podle statistik, kombinace silného křiku a tělesného odporu. Pláč, rozumná argumentace, prosby a sliby jsou v takovém případě zcela neúčinné.
Nezapomínejte, že máte navíc spoustu možností, jak útočníka nepříjemně zranit. Snažte se mu strčit prsty do očí, velmi citlivé jsou i nosní dírky, pokuste se zasáhnout ohryzek. Ideální je, pokud se vám jej podaří kopnout do rozkroku, ale jakýkoli zásah kolenem se počítá. V boji vám může velmi pomoci jakýkoli předmět, který máte po ruce. Účinné jsou klíče, pera, deštníky, ale kniha nebo kabelka vám mohou pomoci odrazit útok. Nemůžete sázet na svou fyzickou převahu a proto je nutné soustředit se na jeho citlivá místa a speciálně obličej.
Byla jste znásilněna
Procento nenahlášených znásilnění a sexuálních útoků je stále hrozivě vysoké. Podle policejních zdrojů například ženy nenahlásí v 77% znásilnění bývalým manželem nebo přítelem. Znásilnění provedené kamarádem nebo známým zůstane nenahlášeno v 61%. 54% žen potom nenahlásí znásilnění neznámým útočníkem.
Je samozřejmé, že se cítíte zneužitá a pošpiněná, ale nahlášení znásilnění a vyhledání lékařské pomoci je naprosto nezbytné. Nejen kvůli dopadení a potrestání útočníka a tím i ochraně dalších žen, ale i kvůli vaší psychice.
Pokud jste se stala obětí sexuálně motivovaného útoku, nekoupejte se, nečistěte si zuby, nehty, ani se nemyjte, ačkoli máte nutkání to ze sebe co nejdřív smýt. Zničíte tak důkazy, které by mohly vést k dopadení násilníka. Okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc a kontaktujte policii.
Snažte se vzpomenout si na co nejvíc detailů nejen útočníka, ale i celého útoku. Zkuste si zapamatovat jeho výšku, přibližnou váhu a oblečení. Jakýkoli neobvyklý rys může být velmi užitečný v pátrání, proto se snažte zapamatovat barvu očí, vlasů, jizvy, mateřská znaménka a podobně. Stejně tak si snažte všimnout, kterým směrem po činu utekl. Pokud měl vůz, všimněte si typu a ideálně i značky (užitečné může být i jen několik čísel nebo písmen).
Lékař nebo policie by vám také měli nabídnout kontakt na psychologa či krizové centrum. I když možná máte pocit, že je nepotřebujete, určitě byste si měla najít čas na jejich návštěvu. Nezpracovaná událost podobného typu zůstává ve vaší psychice mnoho let a může například zcela zničit váš osobní život. Rozhodně si pamatujte, že to, co se stalo, není v žádném případě vaše chyba.
Další články k tématu: Zachraň si život
- Jak předcházet znásilnění?
- Jak se chovat při znásilnění?
- Co ne/dělat, když vás napadl pes
- Jak přežít nehodu letadla?