Menu
Úvod  › 

Zánět středního ucha: Jak ulevit dítěti od bolesti

Pláče, má horečku, nechce jíst a stěžuje si na bolest ucha (nebo si na něj neustále sahá). Jak ulevit dítěti od bolesti při zánětu středního ucha, když zatím ještě nechcete jet na pohotovost.

Vzhledem k tomu, že se zánětem středního ucha se setká většina dětí (přesně 74%) mladších šesti let, prakticky každý rodič už blížící se problémy bezpečně pozná. Dítě pláče, nemůže spát (zánět se rozvine obvykle v průběhu noci kvůli většímu prokrvení v horizontální poloze), nechce jíst, stěžuje si na bolest ucha (pokud je ve věku, kdy ještě neumí mluvit, neustále si na ucho sahá, nebo si lehá na tu stranu, na níž se nachází bolavé ucho).

Typicky se zánět středního ucha objevuje u doznívajícího nachlazení (typicky ve dnech těsně před uzdravením). Eustachova trubice spojující střední ucho s nosem je totiž u malých dětí neuzavřená, takže do ní mohou pronikat bakterie a viry, které posléze způsobují záněty středouší. Ve středním uchu nacházejí bakterie ideální prostředí (vlhko a teplo) pro množení, zároveň s nimi se ve středním uchu hromadí i tekutina a hnis, jejichž zvětšující se objem tlačí na bubínek. A právě napínání bubínku je zdrojem bolesti typické pro zánět středního ucha.

Když je už zánět středního ucha v pokročilé fázi, je nutné navštívit ORL oddělení/pohotovost, kde lékař bubínek propíchne, hnis tak vyteče a uleví tlaku ve středouší, čímž během pár minut poleví i bolest spojená s tímto onemocněním. Ne vždy však můžete jet okamžitě k lékaři, nebo si nejste jisti, jestli je to nutné a nedokázali byste počínající infekci zvládnout sami. Jak tedy můžete ulevit dítěti, které trpí zánětem středního ucha?

Domácí úleva

V první řadě podejte dítěti lék proti bolesti (nurofen, panadol...), který mu uleví a pomůže mu uklidnit se.

Snažte se, aby dítě nemělo hlavu ve stejné rovině jako tělo. Když ho uložíte ke spánku, podložte mu hlavu polštáři. S hlavou ve vyvýšené poloze ho nebude ucho bolet tolik. Uvědomte si však, že u miminek nepřipadá spaní na polštáři v úvahu.

Pomůže mu i teplý vlhký ručník přiložený na tvář. Stejně tak můžete použít i obklad ze spařené cibule. Cibuli nakrájenou na kostičky přelijte vařící vodou a následně ji vložte do látkové pleny, nebo ručníku, a přiložte na tvář dítěte.

Vyzkoušet můžete také několik kapek olivového oleje, které nakapete do zvukovodu bolavého ucha. Klasickou babskou radou je několik kapek netřesku, opět nakapaných do vnějšího zvukovodu. Netřesk působí protizánětlivě a v počátcích může pomoci zánět zvládnout.

Žvýkání a polykání pomáhá otevírat Eustachovu trubici a usnadňuje odtékání tekutiny ze středouší. U starších dětí (měly by být starší čtyřech let) můžete proto vyzkoušet žvýkání žvýkačky. Nezapomeňte u dítěte dodržovat dostatečný pitný režim. Dostatek tekutin pomůže dítěti zbavit se rychleji infekce.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Bolestivé