Zánět středního ucha: Má ho vaše dítě?
Pláče, nechce jíst, má zvýšenou teplotu, nebo dokonce zvrací. Možná si stěžuje na bolest ucha, ale možná ještě neumí mluvit, nebo bolest pojmenovat. Jak poznáte, že vaše dítě postihl zánět středního ucha.
"Můj osmiměsíční syn si začal zničehonic tahat za pravé ouško a byl nezvykle rozmrzelý. Bylo mi jasné, že se něco děje, ale nevěděla jsem co. Samozřejmě mi nemohl říci, co ho bolí, tak jsem přemýšlela, jestli mu rostou zuby, nebo objevil, že má ucho, nebo jestli ho snad ucho bolí," popisuje dvaatřicetiletá Veronika. "Vzhledem k tomu, že byl zároveň trochu nastydlý, vzala jsem ho raději k dětské lékařce. Jen mu nakoukla do ucha, okamžitě nás poslala na ušní, kde mu ho píchli a domů jsme odcházeli s antibiotiky."
Pokud zánět středouší postihne starší děti, dokáží vám většinou sdělit, co je bolí a diagnostikování problému je jednodušší. Horší je to s malými dětmi, které ještě mluvit nedovedou a přitom je zánět středního ucha může velmi potrápit. Podle odborníků jsou záněty středouší nejčastějším dětským onemocněním, hned po nachlazení. Statistiky uvádějí, že víc než osmdesát procent dětí postihne zánět středouší ještě před třetími narozeninami. A víc než polovina těchto dětí prodělá do svých třetích narozenin víc než tři záněty. Nejčastěji se první infekce objeví mezi šesti měsíci a dvěma lety věku dítěte.
Proč právě děti?
Vysvětlení, proč záněty středouší postihují častěji děti než dospělé, je jednoduché: Zánět vzniká v situaci, kdy se tekutina hromadí ve středním uchu a množí se v ní bakterie nebo viry. K tomu nejčastěji dochází při ucpání takzvané Eustachovy trubice hlenem (proto k zánětu středního ucha často dochází po rýmě). Eustachovat trubice dětí je mnohem kratší a užší než u dospělých, proto se snadněji ucpe. K tomu připočtěte nevyzrálý dětský imunitní systém a dostanete ideální podmínky pro vznik zánětu středního ucha.
Jak ho poznáte?
Diagnostika zánětu středního ucha u malých dětí, které ještě neumí mluvit a nedokáží vás upozornit, na to, že je bolí uši, je poměrně svízelná. Varovat by vás měla teplota nad třicet osm stupňů, která je často průvodním znakem zánětu středouší. Tahání za ouško není obvykle relevantním signálem, protože při zánětu středouší často vystřeluje bolest až do celé jedné poloviny hlavy. Mnohem průkaznější je podrážděnost dítěte, neutišitelný pláč a velká rozmrzelost. Bolest (a tudíž pláč) se obvykle zhoršuje, pokud si dítě lehne, protože v leže je vyvíjen na eustachovu trubici větší tlak. K zánětu středouší patří také nespavost, nechuť k jídlu, zvracení, nebo průjem. Můžete si také povšimnout, že dítě hůře reaguje na okolní zvuky (protože se jeho sluch horší).
Velmi varovným signálem je tekutina vytékající z ouška dítěte. To je signálem toho, že se protrhl ušní bubínek. Právě kvůli tomu, aby se ulevilo dítěti od tlaku, který působí na bubínek, a předešlo se samovolnému protržení bubínku (v jeho důsledku může dojít i k ohrožení sluchu), lékař udělá do bubínku malou dírku, kudy tekutina odteče a ucho se tak může lépe a rychleji uzdravovat.
Nemocné dítě: Kdy musíte volat lékaře?
6 tipů, jak předejít syndromu náhlého úmrtí
Nemocné dítě: Jak ho zabavit
Nemocné dítě: Nejčastější otázky rodičů
Prevence proti zánětům středního ucha? Žvýkačky!
Růst zubů versus nemoc: Poznáte rozdíl?