Menu
Úvod  › 

Záněty středního ucha u dětí

Akutní zánět středního ucha je hned po nachlazení nejčastější nemocí, která se u dětí vyskytuje. Nejčastěji se objeví po nachlazení nebo chřipce, kdy se tekutina z nosu a krku dítěte vytvoří živnou půdu pro bakterie.

Zánět středního ucha je způsoben nahromaděním tekutiny a bakterií ve středním uchu, které pocházejí z úzkého průchodu spojující ucho s krkem, který se nazývá Eustachova trubice. Normálně tato trubice chrání střední ucho před hlenem a bacily. Jenže malé děti mají tuto trubici krátkou a měkkou, což ochranu před bacily snižuje a při jejich přemnožení ve středním uchu dochází k infekci. Zánětem středouší jsou nejvíc ohrožené děti mladší dvou let, jejichž Eustachova trubice je kratší, uložená horizontálně a navíc mají slabší imunitní systém. Riziko onemocnění klesá po čtvrtém roce.

Příznaky

Protože zánětu středního ucha často předchází nachlazení, takže je těžké je identifikovat. Patří k němu bolest, horečka, červený a vyboulený bubínek. Může se objevit žlutý nebo bílý výtok z ucha. Ve vnitřních koutcích očí se objevuje žlutavý výtok a z nosu teče řídký vodnatý hlen. Dítě je mrzuté, podrážděné a chce se neustále chovat. Tahá si za uši, pod očima se mohou objevit modré kruhy, někdy se může objevit dočasná ztráta sluchu.

Rizikové faktory

Dědičnost: Na vrub dědičnosti spadá šedesát až sedmdesát procent případů ušní infekce. Pokud s ušní infekcí měli problémy jeho rodiče nebo sourozenci, existuje vysoké riziko, že se stejné problémy objeví i u dítěte. K zánětům středouší jsou navíc náchylnější více chlapci než děvčata.

Krmení z láhve: Děti, které dostávají napít vleže nebo s láhví usínají jsou zánětem středního ucha ohrožené více, protože mléko se může skrz Eustachovu trubici dostat do středního ucha, kde vytvoří perfektní prostředí pro množení bakterií. Pokud chcete riziko infekce snížit, držte dítě při krmení ve svislé poloze a držte ho tak ještě minimálně třicet minut po krmení.

Dudlík: Dumlání dudlíku, zejména ve dne, zvyšuje riziko zánět středního ucha u dětí starších dvou let. Někteří lékaři se přiklánějí k názoru, že permanentní dumlání "vysává" tekutinu z nosu a krku do středního ucha. Navíc je dudlík skutečným semeništěm bakterií.

Okolní faktory: Děti, které jsou vystaveny pasivnímu kouření, jsou ohroženy víc ušními infekcemi. Cigaretový kouř totiž dráždí Eustachovu trubici a paralyzuje řasinky, které mají za úkol odplavovat řasinky. Potenciálně nebezpečná jsou i domácí zvířata, které mohou působit jako alergeny a spouštět sekreci hlenu, který se hromadí ve středním uchu a vede k infekci.

Věk: Větší pravděpodobnost rozvoje zánětu středouší mají mladší děti. Je tomu tak především kvůli jejich nezralému imunitnímu systému a kratší Eustachově trubici. Jakmile se zánět středního ucha jednou u dítěte objeví, je pravděpodobné, že se bude opakovat.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Nemocné dítě: Kdy musíte volat lékaře?
Jak zabavit nemocné dítě
Dítě v nemocnici: Pomozte mu to zvládnout!
6 tipů, jak předejít syndromu náhlého úmrtí