Menu
Úvod  › 

Zapomeňte na sterilní čistotu. Vychovávejte děti ve špíně!

Snažíte se držet své děti dál od všech bacilů a choroboplodných zárodků? Špatně! Jejich imunitní systém zleniví a budou pořád nemocné. Lékaři tvrdí, že děti špínu prostě potřebují!

Hned na začátku si vyzkoušejte drobný test. Představte si situaci, kdy se vaše dítě patlá v bahně, voda z louže mu cáká až nad hlavu a v následující vteřině si zapatlané prsty dokonce olízne. Jak se v tu chvíli zachováte? Propadnete hysterii a zuřivě přemítáte, jestli byste ho neměli zavézt na pohotovost, protože se naprosto jistě nakazilo žloutenkou, leprou, cholerou, nebo něčím podobným? Nebo se raději otočíte na druhou stranu, aby vás nesvrběly prsty a nemuseli jste řešit hygienické dilema a ukázněně čekáte, až si váš potomek v klidu dohraje?

Pokud jste zvolili první variantu, měli byste vědět, že podle odborníků vychováváte dítě s lenivým imunitním systémem. Lékaři se totiž stále více kloní k teorii, že pokud se dítě v raném věku potká s množstvím bacilů a mikrobů, může ho to v budoucnu ochránit před astmatem, alergiemi a dalšími nemocemi, které ma na svědomí imunitní systém. Lidský organismus - včetně toho dětského - se totiž potřebuje "cvičit" v boji proti bacilům a pokud mu k tomu nedáte příležitost, v případě masivního útoku nebude vědět, co má dělat.

Z průzkumu Hygiene Council vyplývá, že semdasedmdesát procent matek, které mají děti mladší pěti let, se sice domnívá, že děti by měly přijít do styku s bacily, aby si vybudovaly silnější imunitu, ale do praxe tuto poučku převede už jen zlomek z nich. Přitom však zpráva Hygiene Council uvádí, že právě vystavení děti přirozené špíně, je extréměn důležité: "Podmínky života v jednadvacátém století jsou v jistém směru extrémní. Žijeme v prostředí plném dezinfekce. Pijeme převaženou vodu. Jíme téměř sterilní jídlo a s bakteriemi přicházíme do styku víceméně omydlem." Nicméně právě tato superčistota vede k tomu, že se u našich dětí nevyvíjí imunitní systém tak, jak by měl, a spíš krní.

To samozřejmě neznamená, že byste měli rezigovat na mytí rukou nebo na očkování. Nesnažte se však, aby vaše děti vyrůstaly v prostředí, které svou čistotou a sterilitou připomíná laboratoř. Celá řada výzkumů například prokázala, že děti, které vyrůstají v domácnosti s domácími zvířaty, jsou v pozdějším životě mnohem méně náchylné k rozvoji astmatu, nebo alergií. Stejně tak byste měli rezignovat na použití antibakteriálních mýdel, která jsou v poslední době mimořádně módní. Pokud se nepohybuje v prostředí s zvýšeným výskytem mimořádně agresivních a nebezpečných choroboplodných zárodků, ke zničení běžných choroboplodných zárodků vám zcela postačí běžné mýdlo. Nezvykejte dětský imunitní systém na nečinnost a udržujte ho v pohotovosti.

Dalším velkým prohřeškem vůči dětskému imunitnímu systému, před kterým odborníci důrazně varují, je bezhlavé používání antibiotik i v případech, kdy nemají žádné opodstatnění. Před onemocněním způsobeným viry ho antibiotika nezachrání a navíc zničí i kulturu "hodných" a prospěšných bakterií, čímž opět zbytečně zatíží imunitní systém.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články