Menu
Úvod  › 

Závislost na nakupování na internetu

Jste neustále online, brouzdáte po stránkách obchodů a hledáte, co byste si ještě mohli objednat. Jak se zbavit devastující závislosti na internetových nákupech a co udělat pro záchranu svého života?

Závislost na internetových nákupech může znít nesmyslně a hloupě lidem, kteří se s ní nikdy nesetkali. Ve skutečnosti jde však o velmi závažnou poruchu, kdy nemocní naprosto nejsou schopni ovládnout svou posedlost utrácením. V důsledku toho dokáží utratit sta tisíce za věci, které ve skutečnosti vůbec nepotřebují, a zcela si tak zruinovat konto i rozložit osobní život. Podle psychologů přitom stále více přibývá lidí, kteří jsou závislí na nákupech po internetu.

Závislost na internetových nákupech je stále častější a její podstatu naplňuje stav, kdy je nakupování v internetových obchodech příčinou rozvratu života postiženého člověka. I přes zjevné negativní účinky však postižený není schopen s nakupováním přestat. Nepomáhají domluvy, hádky, ani rozumná argumentace blízkých lidí. Stejně jako narkoman není schopný odříct si svou dávku, člověk závislý na internetových nákupech musí nakupovat stále dál.

Jak se jí zbavit

Stejně jako v případě kterékoli jiné závislosti i závislost na nákupech po internetu je velmi obtížně zvladatelná. To však neznamená, že nelze ovlivnit. Následující kroky by měly jejímu zvládnutí pomoci:

1. Přiznejte sami sobě i svému okolí, že jste na nákupech po internetu závislí. Prvním krokem k překonání závislosti je nutnost přiznat si, že máte problém. Pokud se navíc svěříte někomu dalšímu, budete mít při překonávání podporu.

2. Počítejte. Podívejte se nepříjemné realitě do očí a poctivě si spočítejte, kolik jste na internetu utratili za poslední měsíc a v posledním roce. Výsledná částka vás nejspíš bude motivovat ve vašem úsilí s nakupováním přestat. Pokud totiž peníze vydáváte po menších částkách, možná si ani neuvědomujete, jak závažný problém ve skutečnosti máte.

3. Stanovte si pravidla internetového nakupování. Určete si finanční limit, který můžete každý měsíc v internetových obchodech utratit, a snažte se jej za každou cenu dodržet.

4. Najděte způsob, který vás přinutí své předsevzetí dodržet. Svěřte například své platební karty někomu blízkému a ponechte si jen takovou částku, která pokryje vaše nutné výdaje. Nastavte si v bance maximální limit, který můžete utratit. Zkrátka se pojistěte před slabou vůlí.

5. Snažte se zkomplikovat si přístup ke svým oblíbeným obchodům. Vymažte si jejich stránky ze záložek. Čím delší čas budete potřebovat k tomu, abyste se k nim dostali, tím více budete moci přemýšlet nad tím, jestli chcete podniknout další zbytečný nákup.

6. Před tím, než definitivně potvrdíte objednávku, odejděte alespoň na chvíli od počítače. Čím delší tato pauza bude, tím lépe. Budete si moci promyslet, zda objednané zboží skutečně potřebujete a můžete si ho dovolit.

7. Najděte si aktivity mimo domov. Čím méně budete doma, tím méně času budete online a vystaveni svodům nakupování. Začněte sportovat, nebo si najděte jiného koníčka, který vás zabaví mimo stěny domova.

8. Udělejte si analýzu svých nákupů. Je důležité, abyste pochopili, proč tak impulsivně nakupujete. Podívejte se na své účty a zjistěte, kde nejčastěji nakupujete, kdy a proč. Možná se nákupy snažíte zapomenout na svou samotu, léčíte si nervy po hádce, nebo jen zabíjíte nudu. Když budete znát krizové situace, které nakupování spouští, budou se vám snáze odstraňovat.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Závislost na kofeinu, diagnóza jednadvacátého století
Je závislý na sexu po internetu?
Diagnóza: Posedlá nakupováním
Závislost na pornu: Novodobá epidemie