Menu
Úvod  › 

Zdravotní doporučení, která můžete ignorovat

Ze všech stran se na vás neustále valí dobré rady a doporučení, co byste si měli počít se svým zdravím. Spousta z nich jsou ale nesmysly, které klidně můžete pustit z hlavy. Znáte je?

Snad každý člověk na světě tuší, že když denně zapije vepřovou půl láhví vodky a vytáhne k tomu dvě krabičky cigaret, dlouhověkost a pevné zdraví nebudou patřit k jeho zásadním charakteristikám. Jenže pak je tu ještě celá řada dalších doporučení, rad a zdravotních pouček, které se tváří poměrně důvěryhodně, ale přitom se na ně můžete s klidným svědomím vykašlat. Víte, které to jsou?

1. Každodenní procházky vás udrží ve formě.

Nic proti pravidelným procházkám, ale podle provedených studií byste na ně měli zapomenout, pokud trpíte kardiovaskulárním onemocněním a bydlíte v prostředí plném smogu. Podle odborníků totiž mohou drobné částečky ve vzduchu (například při inverzi nebo velkém znečištění) zvýšit riziko infarktu. Při těchto podmínkách byste se raději měli se sportováním přesunout dovnitř.

2. Každý pohyb se počítá - i domácí práce.

Je sice pravda, že cokoli je lepšího než ležení před televizí, ale nepočítejte s tím, že pokud pod nátlakem vynesete koš, nebo vyluxujete obývací pokoj, zabráníte tak kornatění tepen, nebo si snížíte hladinu cholesterolu. K tomu, abyste skutečně snížili riziko kardiovaskulárního onemocnění, musíte sportovat alespoň střední intenzitou půl hodiny čtyřikrát až pětkrát do týdne. Domácí práce ani víkendová práce na zahradě vás rozhodně nespasí.

3. Plavání je ideální prevencí infarktu.

Plavání je rozhodně vynikajícím druhem pohybu, ovšem platí to jen v případě, že nemáte astma a nechodíte plavat do plaveckého bazénu. Chlór obsažený ve vodě totiž může být významným spouštěčem astmatického záchvatu, který může významně poškodit vaše zdraví. Pokud tedy inklinujete k astmatickým záchvatům, zvolte si raději jiný druh pohybu, než je plavání.

4. Denně vypijte alespoň osm sklenic vody.

Pitný režim je fajn, ale pokud máte problémy s močovým měchýřem nebo ledvinami, příliš velké množství zkonzumovaných tekutin vám může způsobit velké zdravotní problémy. Odborníci se shodují, že tolikrát omílané pravidlo osmi sklenic vody, je pouhý nesmysl, který už mezi lidmi koluje roky. Přibližně dvacet procent tekutin přijmeme z potravin, které v průběhu dne konzumujeme, takže rozhodně není nutné nalít do sebe dalších osm sklenic vody. Jednoznačným ukazatelem vašeho pitného režimu je barva moči. Pokud je vaše moč světlá, není potřeba pitný režim jinak drasticky zvyšovat nebo měnit. Močit byste potom měli nejméně každých osm hodin.

5. Čím nižší tlak máte, tím lépe.

Vysoký krevní tlak je bezpochyby velkým zdravotním rizikem, ale neznamená to, že čím nižší krevní tlak máte, tím jste na tom lépe. Ideální krevní tlak má hodnoty 120/80, nižší hodnoty však neznamenají, že jste nutně zdravější. Studie, které se zúčastnilo víc než dvaadvacet tisíc lidí s kardiovaskulárním onemocněním, zjistila, že diastolický tlak (druhé číslo) menší než 70 zdvojnásobuje riziko srdečního záchvatu.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
10 věcí, které vás zachrání před chřipkou a nachlazením
10 divných léků, které opravdu fungují
Afty, proč vznikají a jak je léčit