Menu
Úvod  ›   › 

Ženy a kariéra: Tajemství úspěchu

Přestaňte si stěžovat, že jako žena máte omezené možnosti v oblasti kariéry. Máte totiž i celou řadu zbraní a výhod, které můžete využít ve svůj prospěch. Tady jsou zásady, které vám mohou v dosažení vašich cílů pomoci.

Současná doba klade na moderní ženy velké nároky; očekává se, že budou dokonalými matkami a zároveň budou sklízet úspěchy i v oblasti kariéry. Navíc psychologické studie ukazují, že muže přitahují právě ženy, které mají svůj vlastní život, jsou úspěšné a do značné míry nezávislé. Není samozřejmě řeč o kariéristkách, které zaměstnání obětují vše, ale o ženách, které se o sebe dokáží samy postarat a nejsou zcela závislé na svém partnerovi.

Pokud se nechcete spokojit pouze s přebalováním dětí a výrobou teplých večeří, zkuste se inspirovat následujícími tipy:

1. Sebevědomí

Možná byste i vy ráda podlehla dojmu, že mladí skvělí milionáři jsou na světě v postatě jen proto, aby se ženili s neznámými tuctovými ženami a udělali z nich hvězdy a sexbomby. Ale tento předpoklad je poněkud nejistý. Základem úspěchu je uvědomění si, že váš život a jeho náplň je pouze ve vašich rukou a záleží jen na vás, co s ním uděláte. Zodpovědnost je zcela na vás.

Samozřejmě, že na cestě za svými cíli můžete potkat lidi, kteří vám v jejich dosažení pomohou a půjde vám to s nimi rychleji, ale raději na to nespoléhejte. Spoléhejte ve všem sama na sebe. Pokud budete věřit, že to dokážete, skutečně to tak bude.

2. Vzdělání

Stále více platí, že vzdělaní lidé mají otevřeno víc dveří. Nespokojte se s málem, konkurence stále stoupá a například maturitou už dnes nikoho neohromíte. Neváhejte investovat do dalšího vzdělání, studia a kurzů. Čím větším rozhledem a vzděláním se budete moci pochlubit, tím větší šance máte, že se vám podaří prorazit.

Lidé s vyšším vzděláním nemají jen větší šanci najít si zaměstnání, ale dostanou také vyšší plat než jejich méně vzdělaní kolegové se stejnou náplní práce. Skutečnost, že se dále vzděláváte a snažíte se rozvíjet, působí při přijímacím pohovoru vždy dobře a každý zaměstnavatel ocení vaší snahu dosáhnout něčeho navíc.

3. Nehádejte se

Nikdo po vás nechce, abyste svému nadřízenému podlézala a snažila se mu za každou cenu vlichotit. Na druhou stranu, pokud si vás zafixuje jako negativistku, které není nic dost dobré a jsou s ní jen potíže, ztrácíte zbytečně cenné body. Hlasitá hádka z vás neudělá hrdinku kanceláře ale pouze ženu, která si své problémy neumí vyřešit profesionálnějším způsobem.

Pokud s názorem svého nadřízeného nesouhlasíte, pokuste se mu v klidu vysvětlit svůj postoj. Nesoustřeďte se však jen na negativní stránky jeho návrhu, ale zohledněte objektivně i to, co vám připadá jako dobrý nápad. Současně mějte připravený alternativní návrh řešení.

4. Žádost o pomoc

Lidé, kteří jsou ve svém zaměstnání (ostatně i v jiných oblastech) úspěšní, dokáží najít rovnováhu mezi poskytováním a přijímáním pomoci. Není nic špatného na tom, pokud požádáte o pomoc nebo předání zkušeností kolegu, jehož profesionální schopnosti obdivujete. Pokud to uděláte vkusně a diplomaticky, rád se s vámi o své zkušenosti podělí.

Na druhou stranu, pokud neustále potřebujete, aby vám někdo stál za zády, radil vám a pomáhal, podkopáváte si svou profesionální pověst. Vaši kolegové nabudou dojmu, že jste neschopná a na svou práci nestačíte. A pak už je jen otázkou času, kdy k podobnému názoru dojde i váš šéf.

5. Profesionalita

Zkuste se zamyslet a jmenujte jednoho člověka z vašeho okolí, který je ve svém zaměstnání v podstatě nenahraditelný. A teď se zamyslete nad tím, proč je pro svého zaměstnavatele tak cenný. Odpověď je jednoduchá: protože jde o skutečného profesionála ve svém oboru.

Jádrem profesionality je potom specializace. Specializace znamená perfektní znalost vašeho oboru, která z vás činí právě nenahraditelnou součást firmy. Jsou v ní obsaženy všechny předchozí body. Abyste se stala skutečnou profesionálkou, musíte si věřit, být ochotná něco obětovat, neustále si rozšiřovat obzor, přistupovat k problémům konstruktivně a nebát se požádat o pomoc. Potom se pro svého zaměstnavatele stanete skutečně nenahraditelnou.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Práce